Gıda Hattı

Enflasyon Avrupa'yı endişelendiriyor

23 Haziran 2008, 16:34
Paylaş

Hızla artan petrol ve gıda maddesi fiyatları Avrupa Birliği’nde yıllık enflasyon oranının %4’e dayanmasına yol açtı. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet enflasyon sarmalına müsamaha edilmeyeceğini duyurdu.

Süper marketinden fırınına ve kuaförüne kadar Almanya’nın her işyerinde bütün mal ve hizmetlere durmadan zam geldiğinden yakınan müşterilere rastlamak mümkün. Euro’nun tedavüle girmesiyle başlayan hissedilen enflasyon yerini çoktan sinsice ilerleyen enflasyona bıraktı. Bir yılda ikiye katlanan ham petrol fiyatının dünya ekonomisini tehdit etmeye başladığını söyleyenler çoğunlukta. Almanya’nın büyük ticari bankalarından Commerzbank’ın baş iktisatçısı Jörg Kraemer ise o kadar kötümser değil; “Pahalı petrolle Çin’in dünya ekonomisine entegrasyonunun bedelini ödüyor ama aynı zamanda bundan biz de faydalanıyoruz. Petrol fiyatının Almanya’nın büyüme hızını düşüreceğini düşünüyorum.”

Merkez bankaları teyakkuzda

Bütün dünyadaki merkez bankaları teyakkuzda. Enflasyon kelimesi para politikası sorumlularını asabileştiriyor. Çünkü para değerinin erimesi dramatik sonuçlar doğurabilir. Bugün yatıracağı paranın rant getirmek şöyle dursun reel değerini bile koruyamayacağını bilen yatırım yapar mı? Tüketicinin tepkisi de pek farklı değil. Zaruri ihtiyaçlara zor para yetiştiren tüketici pahalı mal almaktan çekiniyor. İktisatçılar satın alma gücündeki erozyondan söz ediyorlar.

Enflasyonun doğurduğu en büyük sorunlardan biri de gelir dağılımında kendini gösteriyor. Son toplu sözleşme görüşmelerinde sendikalar satın alma gücündeki kaybın çok üzerinde ücret zammı talep etmişlerdi. Commerzbank’ın baş iktisatçısı Kraemer enflasyon gibi ücretlerin de normalin üzerinde artmasının enflasyon-ücret sarmalına yol açacağını hatırlatıyor.

Trichet: Şakaya gelmez!

O yıllarda yaşanan petrol krizi ücret enflasyon yarışı başlatmış, Almanya ekonomik krize sürüklenmiş, borçlanma ve sosyal giderler artmış, sendikalar da grev silahıyla %11’lik ücret zammı koparmıştı. Ücret artışı istihdamı olumsuz etkilemiş ve sonunda konjonktür durma noktasına gelmişti. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet o yılları hatırlatıp enflasyonun şakaya gelmeyeceğini vurguluyor.

“Enflasyon sarmalına müsamaha etmeyeceğimizi herkese açıkça söylüyoruz. Herkesi şartlara uygun davranmaya davet ediyoruz. Son derece ciddiyiz ve gelişmelerin seyrini bekleyeceğiz. Ama risklerin gerçeğe dönüşmesine izin vermeyiz. Mesajımız bu kadar açık.”

Merkez Bankası böylece ana faiz oranını arttıracağının sinyalini de vermiş oldu. Yüksek faiz kredi maliyetlerini arttırıp tüketimi frenleyecek. Şirketler fiyat zammını tüketiciye yansıtamayacak. Taleple birlikte fiyatlar da düşecek. Büyüme hız kaybedince petrol tüketimi de gerileyecek. Tüketimin azalması petrol talebinin düşmesi anlamına geldiğinden petrol ucuzlayacak ve ücretlerle enflasyondaki paralel büyümenin önü alınmış olacak. Avrupa Merkez Bankası’nın hesabı böyle...

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.