Gıda Hattı

Enes Kanter kimdir? Enes Kanter hayatı

20 Mayıs 2022, 10:51
Paylaş
Enes Kanter kimdir? Enes Kanter hayatı
Enes Kanter kimdir? Başarılı bir basketbolcu olan Enes Kanter hayatı ve tüm çalışmaları araştırılıyor. İşte Enes Kanter biyografisi...

Enes Kanter kimdir? İsviçre doğumlu olan Amerikalı basketbolcu hayatı ve merak edilenleri ile merak ediliyor. İşte Enes Kanter hakkında her şey...

Enes Kanter biyografi

tam adı; Enes Kanter Freedom

doğum; 20 Mayıs 1992, Zürih, İsviçre

mesleği; İsviçre doğumlu Amerikalı, Türk basketbolcudur.

Enes Kanter hayatı

2.11 m boyundaki Enes, Pivot pozisyonunda görev alsa da gerektiğinde Uzun forvet olarak da oynayabilmektedir.

Basketbol hayatına Samanyolu Koleji'nde başlayıp Fenerbahçe Ülker'de yetişen Enes Kanter, takımı ile profesyonel sözleşme imzalamayıp, kolej'de Kentucky Üniversitesi'nde forma giyme kararı aldı. Kentucky Wildcats takımında bir süre oynadıktan sonra profesyonel oyuncu statüsünde değerlendirilerek NCAA de oynama hakkı elinden alındı. Daha sonra katıldığı 2011 NBA Seçmeleri'nde Utah Jazz tarafından 3. sırada draft edilerek basketbol tarihinin bir NBA Draftı'nda en üst sıradan ve en genç draft edilen basketbolcusu unvanını ele geçirdi. Dört sene Utah Jazz forması giydikten sonra 2015 yılının Şubat ayında Oklahoma City Thunder takımına takas edildi ve burada beklentilerin üzerinde bir sezon geçirdi.

65. Türkiye Hükûmeti ve dönemin yargı kuruluşlarınca "terör örgütü" olarak kabul edilen Gülen Hareketi'ne verdiği destekler üzerine babası tarafından evlatlıktan reddedilmiş ve soyadını değiştirmesi istenmiştir. Bunun üzerine kendi internet sayfasından yayımlandığı yazıdan soyadına Gülen ibaresini eklediği görülmüştür.

Millî takım kariyeri

Fransa'nın Metz kentinde yapılan FIBA 18 Yaş Altı Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda Türkiye genç erkek millî basketbol takımında yer alan Enes Kanter, turnuvanın En Değerli Oyuncusu seçildi. 2011 Avrupa Basketbol Şampiyonasında Türkiye millî basketbol takımı kadrosunda yer almış ve turnuvayı maç başına 9,7 sayı ortalamasıyla tamamlamıştır.

Özel hayatı

Kanter bir Müslümandır. 2019'da Washington Post'ta NBA playoffları sırasında Ramazan ayında oruç tuttuğunu ve buna NBA basketbol maçları oynarken uzun süre aç kalmanın da dahil olduğunu söyledi.

Kanter, üniversite yıllarında Sünger Bob ve Jersey Shore dizisini izleyerek İngilizce öğrendiğini söyledi.

Kanter, profesyonel güreşçi Dana Brooke ile Aralık 2019'a kadar çıktı.

Kanter, 2020'de moda tasarımcısı ve binici Ariana Rockefeller ile çıkmaya başladı.

Kanter, 29 Kasım 2021'de Amerikan vatandaşı oldu ve bu vesileyle yasal olarak adını da Enes Kanter Freedom olarak değiştirdi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.