Gıda Hattı

Enerjisi de doğal!

20 Haziran 2016, 01:09
Paylaş
Enerjisi de doğal!

Türkiye’nin tarımsal nitelikli en büyük biyogaz ve enerji üretim tesisinin açılışını Aksaray’da gerçekleştiren Sütaş, enerji ihtiyacının tamamını çiftliklerinin gübrelerinden ve fabrikalarının organik atıklarından üretirken 10 milyon ağaca eş değer sera gazı azaltımı gerçekleştirecek.

Sütaş Aksaray Doğal Enerji Tesisleri’nin resmi açılışı, Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz’ın ev sahipliğinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Ali Rıza Alaboyun, Aksaray Valisi Aykut Pekmez, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Çevre ve Şehircilik, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlıkları bürokratları ile davetliler ve Sütaş çalışanlarının katıldığı törenle yapıldı.

sutas-aksaray-enerji-tesis-acilisi-gidahatti

"Doğal lezzeti doğal enerji ile üretiyoruz"

Açılıştaki konuşmasında, “Çiftlikten Sofralara entegre iş modelimiz, doğal lezzetimizin güvencesidir” diyen Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, “Doğal tarım ve doğal enerji için de yatırımlarımıza devam edeceğiz” dedi.

“Doğal lezzeti doğal enerji ile üretiyoruz” diyen Yılmaz, açılışı gerçekleştirilen tesisin, 6,4 MWh elektrik enerjisi üreterek süt ürünleri fabrikasının elektrik ihtiyacının tamamını; buhar ve sıcak su ihtiyacının da önemli bir kısmını sağlayacağını ifade etti. Muharrem Yılmaz, enerji üretiminin diğer bir çıktısı olan organomineral gübre üretimi için devam etmekte olan yatırımlarının 2016 yılı sonunda tamamlanacağını ve yem bitkileri için günde 150 ton özel gübre üretileceğini söyledi.

Sütaş’ın bugüne kadar Aksaray’da doğal tarım, doğal enerji ve doğal lezzet üretim tesislerine yapılan yatırımlarının 205 milyon dolara ulaştığını bildiren Muharrem Yılmaz, 1450 çalışan ve 11 bin süt üreticisi aile ile birlikte tarıma dayalı sanayinin güzel bir örneğini ve bir bölgesel kalkınma modeli oluşturduklarını ifade etti.

sutas-muharrem-yilmaz-gidahatti

Doğal enerji ve gübre yatırımları 60 milyon dolara ulaşacak

Sütaş Aksaray Doğal Enerji Tesisleri’nin küresel ölçekte bir sertifika programı olan Gold Standart tarafından sertifikalandırılan Türkiye’nin ilk biyogaz tesisi ve Çevre Bakanlığı’nın belgelendirdiği ilk tarımsal nitelikli katı atık bertaraf tesisi olduğunu vurgulayan Muharrem Yılmaz, “Şu ana kadar Aksaray Doğal Enerji Tesislerimize 9 milyon dolar yatırım yaptık. 2016 ve 2017 yılında enerji üretim kapasitesini artırmak ve gübre tesisini kurmak için 17 milyon dolar daha yatırım yapacağız. Yatırımlarımız tamamlandığında tesislerimiz, 1.800 ton/gün gübre ve atık işleme kapasitesine sahip olacak; elektrik üretimimiz, 15 MWh’e, buhar üretimimiz 10 ton/saat’e çıkacak. Organomineral gübre üretim kapasitemiz ise günde 350 tona çıkacak” şeklinde konuştu.

sutas-aksaray-enerji-tesisleri-gidahatti

Bursa Karacabey’deki Sütaş tesisleri bünyesinde benzer bir tesisin yer aldığını, Tire’deki tesislerin ise bu yılın Ekim ayı içinde devreye alınacağını kaydeden Yılmaz, doğal enerji ve gübre yatırımlarının toplam tutarının 2017 sonunda 60 milyon dolara ulaşacağını ve böylece 10 milyon ağaçlık bir orman kadar sera gazı salımını azaltacaklarını ifade etti.

Yenilenebilir enerji üretimi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Ali Rıza Alaboyun da, yenilenebilir enerji üretiminin önemine ve enerji üretimi içindeki payının artırılması gereğine dikkat çekerek, biokütleden ve jeotermalden enerji üreten tesislerin, 365 gün, 24 saat kesintisiz çalışabildiğini ve yenilenebilir enerji kaynakları arasında özel bir yeri olduğunu belirtti.

Ali Rıza Alaboyun, Aksaray’ın tarım ve hayvancılıkta büyük ilerleme kaydetmesini sağlayan Sütaş’ın, Aksaray ekonomisi içerisinde önemli bir payı olduğunu ve son yıllarda Türkiye’nin yonca borsasının Aksaray’da oluştuğunu ifade etti.

Sütaş’tan bazı veriler şöyle:

Sütaş, 5 bin kişiye doğrudan, başkta 27 bin 500 süt üreticisi aile, 1.600 dağıtıcı ve 700 iş ortağı olmak üzere on binlerce kişiye dolaylı istihdam sağlıyor.

Sütaş’ın 2015 sonu cirosu, 2,3 milyar TL olarak gerçekleşti. 2016 yılı sonu ciro hedefi 2,8 milyar TL.

2015’te 50 milyon dolar yatırım gerçekleştirdi.

Süt üretim tesislerinde yılda 950 milyon litre süt işleme kapasitesine sahip.

Sütaş’ın 8 kategoride 70 çeşit ürünü; 28 bölge müdürlüğü ve 88 bayisi aracılığıyla 132 bin satış noktasına ulaştırılıyor.

İki yem fabrikasında yılda 200 bin ton yem üretiyor.

Sütaş’ın beş çiftliğinde yaklaşık 11 bin büyükbaş hayvan yetiştiriliyor ve süt üreticilerine kaliteli damızlık sağlanıyor.

2015 yılında günde 2 milyon litre süt karşılığında süt üreticilerine 1 milyar lira, diğer tedarikçilere 800 milyon liraya ulaşan ödeme yapıldı.

Sütaş, İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı ‘En büyük ilk 500 şirket’ arasında 49. sıraya yükseldi.

Türkiye Lovemark 2015 araştırmasında “Türkiye’nin En Sevilen Süt ve Süt Ürünleri Markası” seçildi.

Sütaş’ın üçüncü entegre tesisi için Tire’de çalışmalar devam ediyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.