Gıda Hattı

Enerji Bakanı Dönmez’den vatandaşın enerji faturası için çarpıcı açıklama!

9 Ekim 2021, 08:55
Paylaş
Enerji Bakanı Dönmez’den vatandaşın enerji faturası için çarpıcı açıklama!

Yılbaşından bu yana doğal gazda yüzde 18, elektrikte ise yüzde 21 fiyat artışı yapıldığını bildiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, maliyetlerin tamamını hane halkına, küçük tüketici ve esnafa yansıtmadıklarını, faturaların yarısını devletin karşıladığını söyledi. Dönmez, devletin eşel mobil sistemiyle akaryakıtta fiyat artışlarını pompaya yansıtmayarak 52 milyar liralık fedakarlık yaptığını da açıkladı.

Özel bir televizyon kanalının yayınına katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrik ve doğal gaz fiyatlarındaki artışa, son zamanda fiyat artışı yaşanan akaryakıt ve petrol ürünlerine dair açıklamalarda bulundu.

Elektriğe yüzde 21, doğal gaza yüzde 18 zam yapıldı

Türkiye’de elektrik ve doğal gaz fiyatları konusunda gerektiğinde destekleme yaparak vatandaşa maliyetleri en az şekilde yansıttıklarını belirten Dönmez, şunları söyledi:

“Eylül ayında bazı Avrupa başkentlerinde hane halkı elektrik ve gaz fiyatlarındaki artışı paylaşmak isterim. Amsterdam’da yüzde 15, Atina’da yüzde 14, Bükreş’te yüzde 5, Oslo yüzde 19 gibi fiyatlar var. Bunlar en düşük fiyat artışlarının yaşandığı şehirler. Londra, Paris, Almanya’daki diğer şehirlere baktığımızda bu artışların çok daha fazla olduğunu görebiliyoruz. Doğal gaza gelince, komşumuz Romanya’da yüzde 23, Yunanistan’da 13, Kopenhag’da yüzde 12, Brüksel’de, Sofya’da 10, Amsterdam ve Londra’da yüzde 9 fiyat artışını doğal gazda nihai tüketimler bazında görebiliyoruz.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Taban Puanları 2019

Spot piyasalarda artışlar 3 haneli!

Günlük elektrik ve gaz ticaretinin yapıldığı spot piyasalarda çok daha anormal rakamlar var. Yıllık bazda baktığımızda İtalya’da elektrik yılbaşına göre yüzde 274, İspanya’da yüzde 234, Yunanistan’da yüzde 229, Bulgaristan’da yüzde 201, Almanya’da yüzde 183, Fransa’da yüzde 165, İngiltere’de yüzde 145 artmış. Türkiye’de ise yılbaşına göre sadece yüzde 70 artmış. Gazda ise yine benzer durumlar var. Hollanda gazın ticarileştiği en büyük borsalardan birisi, yılbaşından bu zaman yüzde 362 artmış. İngiltere’de yüzde 285, Amerika’nın meşhur borsasında yüzde 230, ki Amerika doğal gazı üreten ve ihraç eden bir ülke. Türkiye’de bu oran yüzde 76. Aslında bu borsalardaki fiyat artışları kısa-orta vadede baktığınızda nihai fiyatlara yansıyor.”

“Elektrik ve doğal gaz faturalarının yarısını devlet karşılıyor”

Ocak ayının başından bu yana Türkiye’de nihai tüketicilere doğal gaz ve elektrikteki fiyat artışlarını açıklayan Bakan Dönmez, “Doğal gazda ilk 6 ayda yüzde 6 yapılmıştı. Temmuz’da yüzde 12’lik bir artış oldu. Toplamda yüzde 18’lik bir artış var. Elektrik tarafına gelindiğinde Ocak’ta yüzde 6 fiyat artışı olmuştu. Temmuz’da da yüzde 15’lik bir fiyat artışı oldu. Toplamda yüzde 21’lik bir fiyat artışı var. Aslında biz gerçekleşen maliyetlerin hepsini, özellikle hane halkına, küçük tüketiciye ve esnafa yansıtmıyoruz. Bu doğal gaz ve elektrikte neredeyse yarı yarıya yakındır. Başka bir ifadeyle aslında faturanın yarısını devlet karşılıyor. Bir fedakarlık yapıyoruz” dedi.

“Devlet akaryakıtta eşel mobil sistemiyle 52 milyar liralık fedakarlık yaptı”

Akaryakıt ve petrol ürünlerinde meydana gelen fiyat artışlarını doğrudan pompaya yansımaması için yaklaşık iki yıl önce Eşel Mobil Sistemi’ne (EMS) geçildiğini hatırlatan Enerji Bakanı Dönmez, “Orada devlet aslında vergi gelirlerinden fedakarlık yaptı. Sadece bu yıl için bu fedakarlık 52 milyar liradır. Yani ÖTV’den tahsil etmesi gereken geliri vatandaşa bırakmış olduk. Önemli bir tutar. Belki yıl sonuna kadar bu rakam daha da artacaktır. Eşel Mobil Sistemi hala yürürlükte. Bu kapsamda vatandaşımızı desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“Enerjide dışa bağımlılığı sıfırlamamız gerekiyor”

3 yıl önce günlük petrol üretiminin 45 bin varil olduğunu hatırlatan Bakan Dönmez, “Bugün Türkiye Petrolleri’nin günlük üretimi 58 bin varil civarına geldi. Yaklaşık 10-15 bin varil de özel sektör kuruluşlarının üretimi var. Demek ki 70-75 bin varillik günlük üretimden bahsediyoruz. Bu da bizim aşağı yukarı yüzde 10’luk ihtiyacımızı karşılıyor. Neredeyse yüzde 25-30 seviyesinde petrol üretimimizi artışmış durumdayız. Özellikle petrolde Güneydoğu’da yeni açtığımız keşif kuyularında çok sevindirici haberler geliyor. Yeter mi? Yetmez. Çünkü bizim enerjide dışa bağımlılığı sıfırlamamız gerekiyor. Ya da en aza indirmemizin önündeki en büyük araçlardan birisi, petrol ve doğal gaz zenginliğimizi arayıp bulup, insanımızla buluşturmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.