Gıda Hattı

Endüstriyel tasarım ödüllerine başvurularda son günler…

31 Ağustos 2016, 11:37
Paylaş
Endüstriyel tasarım ödüllerine başvurularda son günler…

Ekonomi Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) işbirliği ile bu yıl beşincisi düzenlenen Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’ne başvurular 4 Eylül’de sona erecek.

Uluslararası Endüstriyel Tasarım Toplulukları Konseyi (ICSID) tarafından da desteklenen Design Turkey, 2008 yılından bu yana ülkemizde iyi tasarımları ödüllendiriyor. Düzenlendiği ilk yıldan bu yana 1.500 başvuru alan ve 300'e yakın tasarımın farklı kategorilerde ödüllendirildiği yarışma, Türkiye'nin endüstriyel tasarım alanındaki tek sistematik değerlendirme sistemi olma özelliğini taşıyor.

design-turkey-nihat-zeybekci-gidahatti

Design Turkey kategorileri

Türk sanayisinin gelişmesine yön veren yaratıcı tasarımları ön plana çıkaran, ödüllü projelerin sadece Türkiye'de değil, uluslararası alanda da markalaşmasına olanak sağlayan Design Turkey için başvurusu gerçekleştirilecek ürünlerin 1 Ocak 2014 – 30 Haziran 2016 tarihleri arasında endüstriyel yöntemlerle üretilmiş ve piyasaya sürülmüş olması; ayrıca tasarımcısı, üreticisi veya marka sahibinin Türkiye vatandaşı olması gerekiyor.

Ödül başvuru kategorileri; ambalaj, aydınlatma, elektronik ürünler, ev cihazları, ev ve ofis gereçleri ve aksesuarları, kamusal ve ticari ürünler, mobilya, spor, hobi, oyun ve kisisel ürünler, ulaşım ve tasıma araçları, yapı gereçleri, yatırım ürünleri ve tıbbi gereçler seklinde 13 sektör olarak belirlendi.

Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri kapsamında, gelecekte endüstriye yön gösterecek yaratıcı fikirleri desteklemek amacıyla, üretim için programa alınmamış tasarım projelerinin değerlendirildiği “Kavramsal Tasarım Ödülleri” kategorisi de yer alıyor. Bu yıl endüstriyel tasarım içerikli birlik yarışmalarında ilk üçe giren finalistler, Design Turkey kavramsal tasarım kategorisine doğrudan ve ücretsiz olarak başvurmuş sayılacak.

Ön elemeyi geçen ürünler, her yıl olduğu gibi bu yıl da 30’u aşkın tasarım otoritesinin yer aldığı uluslararası bir jüri tarafından “İyi Tasarım Ödülü”, “Üstün Tasarım Ödülü” ve “Kavramsal Tasarım Ödülü” olmak üzere 3 kategoride ve sektörel bazda değerlendirilecek. Ürünler; getirdikleri yenilik, sundukları farklılık, kullanıcının ihtiyacına cevap verebilme özellikleri, işlevsellikleri ve taşıdıkları estetik değerler gibi ölçütlerle değerlendirilecek.

design-turkey-tasarim-odulleri-gidahatti

Türkiye’nin tasarımla markalaşmasına önemli katkılar sağlaması hedeflenen yarışmada ödül alan tasarımlar; iyi tasarımın taşıması gereken nitelikler konusunda sanayiciyi yönlendirecek, ayrıca ürün geliştirme sürecinde doğru tasarım stratejilerinin belirlenmesinde yol gösterici olacak. Kazanan tasarımlar, sergi ve yayınlar aracılığıyla hem ulusal hem de uluslararası platformlarda tanıtılacak.

Design Turkey ödülleri, ilki bu yıl Ekim ayında düzenlenecek Türkiye Tasarım Haftası kapsamında sahiplerini bulacak.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.