Gıda Hattı

En tehlikeli meme kanseri için aşı geliştirildi!

29 Ekim 2021, 19:00
Paylaş
En tehlikeli meme kanseri için aşı geliştirildi!

Meme kanserinin en agresif ve ölümcül türü için geliştirilen bir aşının klinik deneyleri ABD’de başladı.

Geçtiğimiz günlerde bir duyuru yapan Amerikan akademik tıp merkezi Cleveland Clinic, üçlü negatif meme kanseri için, türünün ilk örneği sayılan bir aşının insan deneylerine başlanacağını açıkladı.

Üçlü negatif meme kanseri, hormon ve hedefli ilaç tedavilerine yanıt vermiyor, yalnızca mastektomi (memenin ameliyatla alınması) ile önlenebiliyor.

Bugüne dek üçlü negatif meme kanseri aşılarındaki araştırmalar, laboratuvar çalışmaları ve hayvan araştırmalarıyla sınırlı kaldı. ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) aşı için araştırma amaçlı yeni bir ilaç başvurusunu onaylamasıyla birlikte, insan denemeleri başlayabilecek.

Denemeler ilk etapta yalnızca hastalığın tekrarlama riskinin yüksek olduğu, erken evre üçlü negatif meme kanseri atlatanları kapsayacak. Araştırmacılar bir sonraki aşamada aşıyı, hastalık riski yüksek (BRCA1 gen mutasyonları olanlar gibi) sağlıklı insanlarda test etmeyi umuyor.

Çalışmanın baş araştırmacısı, Cleveland Clinic Taussig Kanser Enstitüsü'nden G. Thomas Budd basın açıklamasında şunları söyledi:

"Uzun vadede, bunun sağlıklı kadınlarda, tedavilere en az yanıt veren meme kanseri türü olan üçlü negatif meme kanserinin önlenmesi için uygulanacak koruyucu bir aşı olabileceğini umuyoruz."

Bu makalenin orijinali Business Insider’da yayınlandı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.