Gıda Hattı

En hızlı ekmek yapma rekoru kırıldı!

15 Ağustos 2016, 16:39
Paylaş
En hızlı ekmek yapma rekoru kırıldı!

ADM Milling firması, yeni hasat edilen buğday ile 13 dakikadan kısa bir sürede ekmek üretmeyi başardı. Henüz onaylanmasa da, bu denemenin Guinness Rekorlar Kitabı tarafından en hızlı ekmek yapma rekoru olarak kabul edilmesi bekleniyor. 

En hızlı ekmek yapma rekorunun sahibi olmak için yapılan bu etkinlik, ADM Milling’in teknik ekibi tarafından yürütüldü. ADM Milling, buğday öğütme, un üretimi, un karışımı hazırlama gibi sektörlerde faaliyet gösteren bir firma.

Deneme, ADM tedarikçisi S&J Padfield & Partners tarafından işletilen, İngiltere’nin Essex şehrindeki Codham Hall Çiftliği’nde yapıldı.

Denemede süre, biçerdöverin ilk hareketiyle başladı. Süre devam ederken kış buğdayı toplandı ve tarlanın köşesinde kurulan bir çadıra ulaştırıldı. Daha sonra buğday öğütüldü, diğer bileşenlerle karıştırıldı ve geleneksel ekmek şekline getirildi.

Hazırlanan ekmek hamuru, gazlı bir fırına verildi. Tüm ekmekler piştiğinde, süre 12  dakika 42,32 saniyeyi gösteriyordu.

ekmek-rekoru-adm-gidahatti
Etkinliğin resmi süre hakemleri, ADM Milling ekibiyle birlikte.

En hızlı ekmek yapma rekoru önceden ne kadardı?

Guinnes Rekorlar Kitabı’ndan beklenen resmi tasdike rağmen, ADM firması, 16 dakika 30,83 saniyelik mevcut rekoru 3 dakikayla geride bıraktığını düşünüyor. Eski rekor, 3 yıl önce New South Wales’taki Avustralyalı bir ekip tarafından kırılmıştı.

Etkinliği bir çocuk hastanesi hayır kuruluşu için para toplamak amacıyla düzenleyen ADM Milling, resmi olarak tasdik edilmek ve rekor kitabına girmek için gerekli bildirimleri ve kanıtları Guinness Rekorlar Kitabı kuruluşuna gönderecek.

bugday-gidahatti

ADM Milling firması ve yardım kampanyası

ADM Yönetici Direktörü Tim Cook, şunları söyledi: “Tarladan somuna en hızlı ekmek üretme denemesi, ADM çalışanlarının kaynaklarını ve ADM Milling’in entegre tedarik zincirinin faydalarını gösterme fırsatı sundu.

ADM Direct yoluyla ürettiği buğdayı değirmenlerimize ulaştıran Christopher Padfield ile yakından çalışmak, çiftçi ve işleyici bir araya geldiğinde nelerin başarılabileceğini gösterdi.

Archer Daniels Midland Firması’nın bir parçası olan ADM Milling firması, Great Ormond Street Hastanesi Çocuk Hayır Kuruluşu ile bu yıl yeni bir ortaklığı hayata geçirdi. Bu ortaklığın amacı, 100.000 İngiliz sterlini toplayarak hastanenin 2017 yılında açmayı planladığı yeni ünitesini finanse etmek.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.