Gıda Hattı

En etkili enfeksiyon önlemi: El yıkama

7 Mayıs 2018, 16:00
Paylaş
En etkili enfeksiyon önlemi: El yıkama

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Prof. Dr. Nurettin Erben, 'El yıkama en kolay uygulanabilen ve en etkili enfeksiyon kontrol önlemlerinden birisi' dedi.

Prof. Dr. Nurettin Erben, 'Özellikle sağlık çalışanlarının davranış değişikliğinde bulunması, yani el hijyeni uygulamasını artırması ile sağlık bakım hizmeti veren kuruluşlarda enfeksiyonların yayılımı engellenebilecektir. Böylelikle de milyonlarca kişinin hayatı kurtulacaktır' dedi.

"Milyonlarca kişinin hayatı kurtulacaktır"

Kontrol önlemlerine uyulması ile antimikrobiyal direncin de önlenebileceğini ifade eden Prof. Dr. Erben, “El yıkama, bilindiği üzere en kolay uygulanabilen ve en etkili enfeksiyon kontrol önlemlerinden birisidir. Özellikle sağlık çalışanlarının davranış değişikliğinde bulunması, yani el hijyeni uygulamasını artırması ile sağlık bakım hizmeti veren kuruluşlarda enfeksiyonların yayılımı engellenebilecektir.

Böylelikle de milyonlarca kişinin hayatı kurtulacaktır. Davranış değişikliği olmaması durumunda gelişebilecek antimikrobiyal direnç önemli bir tehdittir. Sağlık çalışanlarının ellerinin hastalar arasında mikrop nakline neden olduğu bir gerçektir.

Hastalar arasında nakledilen mikroplar arasında genellikle daha dirençli mikroorganizmalar bulunmaktadır. Bu durum hastalarda daha ölümcül sonlanabilen sağlık bakımı ilişkili enfeksiyonların gelişme riskini doğurmaktadır" diye kaydetti.

supermikroplar-2-gidahatti

Sağlık çalışanlar günde kaç kez el yıkıyor?

Prof. Dr. Nurettin Erben, mikrop bulaşmanın şekillerini ise şöyle anlattı:

“Sağlık çalışanının hasta veya hasta çevresindeki eşyalara dokunması ile mikroplar ellere bulaşmakta; bulaşan mikroorganizmalar eller üzerinde 2 ila 60 dakika canlı kalabilmekte; eğer sağlık çalışanı el hijyeni sağlamadan diğer hastalara müdahale ederse de mikroplar rahatlıkla bir diğer hastaya bulaşabilmektedir.

Dünya genelinde sağlık çalışanlarının el hijyeni uygulama oranları yüzde 5 ile yüzde 89 arasında değişmekte, ortalama olarak ise yüzde 38 civarında bildirilmektedir. Sağlık çalışanlarının uygulamalar sırasında gün boyunca ellerini 5 ila 42 kez yıkadığı gözlemlenmiştir. Benzer şekilde el temizleme sürelerinin 6.6 ile 30 saniye arasında değiştiği gözlenmiştir. Sağlık bakımı ilişkili enfeksiyonlar hastalarda ciddi mortalite ve morbiditeye, bunların yanı sıra ciddi bir ekonomik kayba da yol açmaktadır.”

el-yikama-gidahatti

“Temiz eller sağlık sistemini daha güvenli hale getirecektir”

DSÖ’nün, sağlık çalışanlarına ‘Elinizi Yıkayarak Hayat Kurtarın’ kampanyasına katılmayı önerdiğini ifade eden Prof. Dr. Nurettin Erben, “Böylelikle dünya genelinde yılda yaklaşık 8 milyon hastanın hayatını kurtarmak mümkün olabilecektir. Unutulmamalıdır ki temiz eller sağlık sistemini daha güvenli hale getirecektir.

DSÖ bu amaçla kampanya başlatmış olup, ana hedef sağlık çalışanlarının doğru zamanda ve doğru şekilde el hijyeni uygulamasını artırmaktır. Bunun yanı sıra başta Enfeksiyon Kontrol Komiteleri, hastane yöneticileri ve sağlık otoritelerini bu kampanyaya aktif olarak katılmaya davet etmektedir. Böylelikle de enfeksiyon kontrol önlemlerinin ve el hijyeninin önemi vurgulanarak dirençli mikroorganizmaların yayılımı durdurulabilecektir” diye belirtti.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.