Gıda Hattı

En eski Yıldız haritasını müzede sergileyecekler!

18 Ekim 2021, 19:52
Paylaş
En eski Yıldız haritasını müzede sergileyecekler!
Almanya'nın Nebra şehrinde bulunan ve 1999 yılında bulunan dünyanın en eski yıldız haritası İngiltere'de yer alan British Museum da sergilenecek.

UNESCO Dünya belleği listesinde yer alan ve 3600 yıllık eser olarak bilinen ilk insanların astronomi bilgilerine ve inanışlarına bağlı olarak geliştirilen Yıldız haritasında pek çok önemli bilgi bulunuyor. Bununla birlikte araştırmacılar bu tekerin inşa ediliş amacının hala Stonehenge ilişkin bilinmeyenleri ortaya çıkarabileceğini düşünüyor ve bu konuyu yeniden araştıracak.

Dünyanın en eski yıldız haritası olan Nebra gökyüzü tekeri İngiltere'nin başkenti Londra'da yer alan bir müzede sergilenecek. Müze dünyanın her yanından getirilmiş olan antik çağ kalıntıları ve Etnografya koleksiyonlarını da içerisinde barındırıyor. Bronz çağından kalma olduğu düşündüler ve gökyüzü tekerinin 3600 yaşında olduğu düşünülüyor.

  1. yüzyılın en önemli arkeolojik keşfi

Almanya'da ortaya çıkan eser 1999 yılında bulundu ve 20 yüzyılın en önemli buluntularından biri olarak sayılıyor. Bilim insanının özgürlüğüne itiraz etmesi nedeniyle tartışma yarattı. Birlikte bu durumla beraber bronz teker yaklaşık 30 santimetre uzunluğunda üzerinde yıldızlar, ay ve güneş gündönümleri ve diğerleri kozmik olayları temsilen altın semboller bulunuyor. Mavi yeşil bir patina görülüyor. Eseri önemli tarihi belgeler listesine alan UNESCO antik eser insanların uzaya ilişkin erken dönem bilgisine benzersiz bir bakış olanağı sunuyor dedi.

Ödünç verildi

Almanya'da Nebra şehrinde bulunan Prehistoria Devlet Müzesi'nde yer alan Nebra Gökyüzü Tekeri bulunuşunun 15 yılından sonra ilk kez yurtdışına ödünç verildi ve The World Of Stonehenge adlı sergin müzede sergilenmeye başlayacak. Serginin en önemli parçası bu tekrar olacak gibi.

Nebra gökyüzü tekerini kim buldu

Nebra gökyüzü tekerinin 1999 yılında bulunduğu belirtildi. Bronz çağından kalma olduğu belirlenen teker Halle'deki Prehistorya Devlet Müzesi'ne ait. Nebra Gökyüzü Tekeri 1999 yılında bir polis tarafından çıkarıldı. Teker serginin en önemli iki parçasından biri olacak.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.