Gıda Hattı

En erken 'prematüre bebek' yüzde 1’lik şansla hayatta kaldı, rekor kırdı!

13 Kasım 2021, 19:24
Paylaş
En erken 'prematüre bebek' yüzde 1’lik şansla hayatta kaldı, rekor kırdı!

Gebelik süresinin 21. haftasında doğan bebek, hayatta kalmayı başaran en prematüre bebek olarak tarihe geçti.

ABD’nin Alabama eyaletinde doğan bebek, Guinness Dünya Rekorları listesine de girmeyi başardı.

Curtis Means ve ikiz kız kardeşi C'Asya Means, 2 Temmuz 2020 tarihinde, Alabama Üniversitesi Birmingham hastanesinde dünyaya geldi.

İkizler doğum sırasında gebeliğin 21. haftası ve 1. günündeydi. Hastaneden yapılan açıklamaya göre bebeklerin hayatta kalma şansı %1’den azdı.

Guinness Dünya Rekorları’na göre bebekler 19 hafta (132 gün) erken doğdu.

Fotoğraf: The University of Alabama at Birmingham

İkizlerin annesi Michelle Butler hastaneye kaldırıldığında onunla ilgilenen kişi olan Pediatri Uzmanı Dr. Brian Sims, Guinness Dünya Rekorları’na yaptığı açıklamada “Veriler, bu kadar erken bebeklerin hayatta kalma şansının sıfıra yakın olduğunu gösteriyor. Daha önce yeni doğan bakım ünitesine bu kadar küçük bir bebeği getirmemiştik. Tamamen bilinmeyen bir durumdaydık” diye konuştu.

Bebeklerden C'Asya, verilen tedaviye yanıt vermedi ve doğumdan bir gün sonra yaşamını yitirdi. Ancak Curtis’in kalp atışı ve oksijen seviyeleri, tedavi sonucunda iyileşme gösterdi.

Curtis’e doğum sonrası nefes alması, vücut sıcaklığını düzenleyebilmesi ve beslenebilmesi için sürekli tıbbi destek sağlandı. Yaklaşık 3 aylık sürenin sonunda, doktorlar onu solunum makinesinden çıkarmayı başardı.

Curtis’in bakımından sorumlu ekipte yer alan Neonataloji Uzmanı Dr. Colm Travers, “Curtis tüm bilimsel verileri alt üst etti” diye konuştu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.