Gıda Hattı

En besleyici bitkisel süt hangisi?

3 Şubat 2018, 20:00
Paylaş
En besleyici bitkisel süt hangisi?

Farklı bitkisel sütlerin laktoz intolerant bireylere olan faydalarını ve besin değerlerini karşılaştırmalı olarak inceleyen bilimsel bir araştırmaya göre en besleyici bitkisel süt soya sütü.

Montreal’deki McGill Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, dünya genelinde en çok tercih edilen bitkisel sütleri (badem, soya, pirinç ve hindistan cevizi) inceledi.

soya-www.gidahatti.com

En besleyici olanı bulma hedefiyle yola çıkan ekip; bitkisel sütlerin besin değerini, ‘en besleyici’ olarak nitelendirdikleri inek sütünün besleyici değeri ile kıyasladı.

Soya sütü dengeli bir besin profiline sahip

Araştırmadan elde edilen veriler, dengeli bir besin profiline sahip olan soya sütünün açık ara ilk sırada yer aldığını gösterdi. 40 yıla yakın bir süredir kullanılan bu bitkisel süt ikamesi sağlık açısından birçok faydaya sahip. Bunlardan bir tanesi, izoflavon adı verilen fitobesinlerin anti kanserojen etkisi.

Buna karşın bitkisel süt ürünlerinin tümünde bazı olumsuz özellikler var. Örneğin soya sütünün tadı bazı kişiler tarafından ‘fasulyemsi’ olarak tanımlanıyor ve beğenilmiyor. Soya sütünde bazı besin maddelerinin emilimini ve sindirimini azaltan anti-besinler de mevcut.

Hindistan cevizi, pirinç sütü ve badem sütünün besin değerleri

Asya ve Güney Amerika’da yaygın bir şekilde tüketilen hindistan cevizi sütünde protein bulunmuyor. İçerdiği az miktarda kalori büyük oranda yağdan geliyor. Ancak bu sütün tüketilmesi, kötü kolesterol olarak da bilinen ve kalp damar hastalıklarıyla ilişkilendirilen zararlı LDL (düşük yoğunluklu lipoproteinler) seviyesini düşürüyor.

Pirinç sütünün ise göreceli olarak düşük beslenme değerine sahip olduğu görülüyor. Olumlu tarafı ise, soya sütü veya badem sütünün alerjiye yol açtığı insanlar için iyi bir alternatif olması. Yüksek karbonhidrat miktarından ayrı olarak pirinç sütünün gerekli dikkat gösterilmeden tüketilmesi özellikle bebeklerde yetersiz beslenme durumuna yol açabiliyor.

Son olarak badem sütü, kilo kaybı ve kontrolü için faydalı olarak görülen tekli doymamış yağ asitlerini yüksek miktarda içeriyor. Tekli doymamış yağ asitleri kötü kolesterolün düşürülmesine de yardımcı oluyor.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.