Gıda Hattı

Emzirme ve anne sütü konusunda bilinmesi gerekenler

7 Ağustos 2016, 15:01
Paylaş
Emzirme ve anne sütü konusunda bilinmesi gerekenler

Anne sütü, bebeklerin gelişimini sağlayan ve beslenme ihtiyaçlarını karşılayan benzersiz bir gıda. Dünya Sağlık Örgütü de bu nedenle bebeklerin ilk 6 ay yalnızca emzirme ile beslenmesini öneriyor. Emzirme konusunda faydalı bilgileri bu yazıda bulacaksınız...

Emzirme sıklığı takip edilmeli

Uzmanlara göre anne sütü hızlı bir şekilde sindiriliyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz, "Bebek 2 günlük olduğunda günde yaklaşık 8-10 kez emer bu da her 2-3 saate karşılık gelir. Bebeğinizi her emmek istediğinde emzirin. Açlıklarını ağızlarıyla aranarak ve hareketlerini artırarak gösterirler. Ağlama genelde en son belirtidir" dedi.

Bebeğin 1-2 emme hareketinden sonra yutkunuyorsa süt aldığının anlaşılabileceğini söyleyen Dr. Tahmaz, "Emmesini bitirene ve uyuyana kadar göğsünüzde kalabilir. 5-7 günlükten itibaren bir göğüste 20 dakika kalırlar. Yutması bitene kadar aynı göğüste kalmasını sağlayın, daha sonra gazını çıkartın ve diğer göğüse geçirin."

bebek-isilik-gidahatti

Anne sütü bebeği enfeksiyonlara karşı koruyor

Bebeğin büyümesi ve gelişimi için gerekli tüm besinleri sağlayan anne sütü, psikolojik olarak da bebeğin güçlü olmasını ve özgüveninin gelişmesini sağlıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ebru Gözer, 1 – 7 Ağustos Dünya Emzirme Haftası nedeniyle yeni annelere hem anne sütünün öneminden hem de doğru emzirme yöntemlerinden söz etti.

Gözer, "Bebeğin ağzına değen ilk damla olan önsüt, bütün bağırsak sistemini kaplayarak bebeği enfeksiyonlara karşı korumaya başlar. Zamanında ve erken doğmuş tüm bebekler için ilk ve en önemli besin anne sütüdür; ekonomiktir, temizdir, daima hazırdır, sindirimi kolaydır, gaz ve kabızlık daha az görülür. Özellikle enfeksiyona en açık olan yeni doğan döneminde anne sütüyle riskler kolayca atlatılabilir. Emzirmek anne-bebek arasındaki bağı kuvvetlendirerek bebeği psikolojik olarak güçlendirir" şeklinde konuştu.

yenidogan-bebek-gidahatti

Emzirmek anneyi de koruyor

Enfeksiyonlardan koruyan zengin bileşenler içeren anne sütü aynı zamanda ileri dönemde hastalıklara yakalanmayı önleyen bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Anne sütü almış bebekler alerjik hastalıklar, kronik hastalıklar ve obeziteden korunuyor. Günümüzde giderek yaygın bir sorun haline gelen obeziteden korunmak için emzirmenin önemine dikkat çeken Gözer, "Emzirilen bebekler, biberonla beslenen bebeklere göre daha güçlü bir 'kendinden-düzenleyici' sisteme olanak veren bir beslenme şekli geliştirebiliyorlar. Biberonla beslenen bebekler daha fazla kilo alabiliyor, biberon ile beslenme bebeğin açlık ve doyma hissini anlama yeteneğini zayıflatabiliyor. Ancak emzirmenin doğasından kaynaklanan arz ve talep dengesiyle bu durum emzirmede aksamadan devam ediyor" dedi.

Kısırlık-anne-baba-bebek-gidahatti

Emzirme sorunları nasıl aşılır?

Dr. Ebru Gözer, annenin meme ucu çökükleri ve bebeğin memeyi kavrayamamasından veya süt emmek için sabırsızlanmasından kaynaklanan, annede motivasyon düşüklüğü ve bebekte ağlama krizleri gibi birtakım sorunların olabileceğine dikkat çekiyor. Ancak bu gibi durumlarda, bebeği sakinleştirerek uygun pozisyonlarda tekrar memeye tutturmak, annede silikon meme uçları kullanmak, meme ucunu belirginleştirdikten sonra emzirmeye başlamakla sorunun kolayca çözülebildiğine ve özellikle süt emmede aktif bir bebekse bu konuda sabırlı ve sakin olmak gerektiğine dikkat çekiyor.

Hemen her bebeğin emzirilebileceğini ama bunun zaman alabileceğini söyleyen Gözer, "Anne istekli ve kararlı olduğu takdirde başarılı olmaması için hiçbir neden yoktur. Sadece başlangıçta desteğe ve özgüvenini sürekli pekiştirmeye ihtiyacı vardır" şeklinde konuştu.


Kaynak: www.haberler.com

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.