Gıda Hattı

Emtia Borsalarında Buğday Mayıs Ayından Bu Yana Yüzde 30 Artış Gösterdi

27 Ağustos 2007, 16:38
Paylaş

İklim değişiklikleri ve kuraklık buğday fiyatlarını da vurdu. Buğday ihraç eden ülkelerde kuraklık ya da aşırı yağış nedeniyle rekolte düşünce uluslararası emtia borsalarında buğday fiyatları rekor kırdı.

Dünya genelinde yaşanan kuraklık, buğday fiyatlarını olumsuz etkiliyor. Buğdayda arzın talebe yetişemeyeceği beklentisi ile borsalarda panik buğday alımları görülürken, fiyatlar da rekor seviyelere yükseldi.

Gösterge kabul edilen bazı buğday tipleri için fiyatlar Mayıs ayından bu yana yüzde 30 artış gösterdi. Kanada, Avustralya ve bazı Avrupa ülkelerinde kuraklığın hasada büyük zarar verdiği söyleniyor. Türkiye de bu yıl kuraklık nedeniyle üretimde düşüş görülürken, Karadeniz'in doğu kıyısındaki ülkelerde de hem şiddetli yağışlar hem bunu izleyen kuraklık ekinlerin zarar görmesine yol açtı. Küresel buğday stoklarının son 26 yılın en düşük düzeyine indiği tahmin ediliyor. Buğdayda yaşanan artış yiyecek sektörü temsilcilerini de tedirgin ediyor. Buğday fiyatlarındaki artışın ekmek fiyatlarını da yansıyacağı, artışın yem fiyatlarına da yansıması durumunda dolaylı olarak et ve süt ürünlerinde de fiyat artışı görülebileceği belirtiliyor.

7 yılda üçe katlandı

Dünyanın en büyük ikinci buğday üreticisi olan Kanada, bu yıl buğday rekoltesinin geçen yıla göre yüzde 20 düşebileceği yönünde bir uyarıda bulundu. Yapılan uyarıda kötü hava koşullarına işaret edilerek, Avrupa ve Avustralya'da olduğu gibi Kanada'da da ürünlerin zarar gördüğü ifade edildi. Buğdayda dışa bağımlı ülkeler olan Japonya ve Tayvan, uluslararası piyasalardan yeni alımlar yaparken, Hindistan'da stoklarını kuvvetlendirmek için yeni alım ihalesi açtı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.