Gıda Hattı

Emoji'yi İcat Eden Adam Shitega Kurita'nın hikayesi

27 Nisan 2019, 12:22
Paylaş
Emoji'yi İcat Eden Adam Shitega Kurita'nın hikayesi

Shitega Kurita 1999'da, ilk emojileri yarattığında kareli kağıt üzerinde 12x12 piksel büyüklüğünde çalışması gerekiyordu. Toplamda yalnızca 18 byte veri ve 144 noktadan oluşan bu alan, Japon tasarımcının tasarladığı 176 piktogramın (resimyazı) yalnıca 3 kilobyte tuttuğu anlamına geliyor...

Simgeler küçük, ancak göründüğünden büyük bir anlam taşıyor...

Pigtogram ve  Manga

Emoji kelimesi Japonca 絵("e," resim), 文("mo" yazma) ve 字("ji" karakterinden) gelmektedir. Japonca karakterler veya "kanji" (Çince yazı karakterlerine Japonca'da verilen isim), büyük ölçüde Çin ideogramlarına (kavram yazılarına) dayanmaktadır. Bu  da dilin yazma sisteminin zaten resimsel olduğunu gösteriyor.

Shitega Kurita: “Hem emoji hem de kanji anlam belirten işaretlerdir ancak kanji 'de emoji tasarlamak için ilham bulamadım ” dedi. Bir e-posta röportajında da“ Emoji yaratırken, piktogramlardan, mangalardan (Japon çizgi romanı) ve diğer her türden kaynaklardan ilham aldım.” dedi.

Emojiler, Japon telekom devi NTT DoCoMo tarafından geliştirilen yeni bir mobil internet sisteminde iletişim kolaylığı sağlamak gibi çok özel bir amaç için yaratılmıştı.  O dönem emoji sınırlı bir alanda daha fazlasını söylemenin bir yolu oldu.

O zamanlar sadece 25 yaşında olan Kurita, bazı sınıramalarla çalışmak zorundaydı. Bu yüzden orijinal emojiler, modern olanlara göre çok bloklu görünüyordu. Kurita: ‘’Beğenmedim çünkü kareli kağıtta boşluk sayısı yeterli değil ve emojileri geliştirmek oldukça zahmetli’’ diyerek yaşadığı zorluğu anlatıyor...

Bugün, emoji genellikle vektör grafikleri ile yaratılıyor, bu yüzden teknik olarak sınırsız çözünürlüğe kadar ölçeklendirilebiliyorlar.

 176 Emojiden 2789'e

Emoji, on yıldan fazla bir süre Japonya ile sınırlı kaldı. Semboller standartlaştırılmadı ve bu da farklı ağlarda kullanılamamalarına sebep oldu. 2010 yılından sonra, Emoji metni yazılım kodlamasını yöneten Unicode ile birleşti. O yıl, hem iPhone'da hem de Android'de 722 emoji yayınlandı. Bununla ilgili olarak, Kurita: "Japonya'da emojiler hemen ilgi odağı oldular, ancak diğer ülkelerde emoji kullanımı, 2012'den sonra başladı ve  yarattığı fark şaşırtıcıydı" dedi.

En popüler emoji hangisi?

Bugün resmi Unicode listesinde 2.789 emoji var. Hem de Kurita'nın tasarımlarının pikselli sadeliğinden çok farklı görünüyorlar.

Twitter'da en popüler olanı,  Emojitracker adlı bir web sitesinin 2013'te izlemeye başlamasından bu yana 2 milyardan fazla tweet'le ortaya çıkan “sevinçten ağlayan” emoji oldu. Kurita'nın favorisine gelince, Kurita: “Kalp, bir numaralı emojim, çünkü diğer emojiler arasında anlamı en olumlu olan. Sevmediğim emoji yok.’’ dedi.

Soyutlama Çalışmaları

Standartlar Kitabı, Massimo Vignelli'nin MTA kuralları ve NASA'nın 1974'teki grafik tasarım kılavuzu gibi grafik tasarım tarihinden güvenilir bir şekilde çoğaltılan klasikleri yayınlayarak tasarım meraklıları arasında bir yer edindi.

Reed: ''Emoji kesinlikle önceki başlıklarımızdan ayrılıyor," dedi. “Derinleştirmek ve daha fazla şey öğrenmek çok iyi oldu. Kurita, her piksele daha kararlı davranmak zorunda kaldı ve dahası, ekibi tüm gerekli çalışmaları yapıyordu – ürettikleri, yine de odak gruplarına ya da testlere girmedi.’’ dedi.

“Ve sonra tasarlandıkları ölçeğe inanamayacaksınız. Emojiler, mevcut boyutlarında, bir telefon ekranı için okunaklı biçimde yapıldılar. Onları ölçeklendirirken kitabımızdaki gibi yeniden soyutlamaya çalıştık. Bu, sanat eserinin kalitesi için iyi olabilir ancak Kurita, her hesapladığında neye benzeyeceğini sürekli olarak değerlendirmek zorunda kaldı - tek başına tasarım mühendisliğinin mucizevi bir başarısı. ” diye ekledi.

Kitap, orijinal emoji setinin akıllı telefon klavyesiyle birlikte yayınlanacak.

Emoji Dick

Emoji, gerçekten evrensel bir dile sahip olmamız gereken en yakın şey ve popüler kültürü de birçok yönden etkiledi. Bunların arasında, Beyoncé'nin "Drunk in Love" adlı şarkısının 2014 emoji versiyonu, Herman Melville'in başyapıtı "Moby-Dick" in - tam olarak "Emoji Dick" başlıklı bir emoji sunumu var.

2016'da, orjinal emoji seti, tasarım tarihindeki yerini koruyan New York Modern Sanat Müzesi'ndeki (MoMA) koleksiyona eklendi. Reed: “Paola Antonelli (galeri sorumlusu), @ sembolünü, MoMA'nın 2010'daki koleksiyonunun bir tasarım parçası olarak kabul ettiğinde, toplumun tasarım tanımında bir değişiklik olacağını vurguladı. Emoji edinimi, bir dilin sadece işlevselliğini değil, aynı zamanda güzelce düşünülmüş ve yaşam tasarımına uygun olduğunu belirledi. Yine de tasarım nedir? İlişkiler, iletişim, işlev, duygular, ifadeler- emoji her kutuyu işaretler.” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.