Gıda Hattı

Emniyet kemeri yüz kemiği kırıkları için çok önemli

22 Temmuz 2016, 16:36
Paylaş
Emniyet kemeri yüz kemiği kırıkları için çok önemli

Yapılan yeni bir çalışma, emniyet kemeri takmanın ve araçta hava yastığı bulunmasının araba kazalarında yaşanabilecek yüz kemiği kırığı riskini azalttığını belirledi.

Araştırmacılar, emniyet kemeri takan ve aracında hava yastığı bulunan insanların kaza durumunda yüz kemiği kırığı yaşama riskini %18 ile %53 arasında azalttığını belirledi. Bu karşılaştırma, emniyet kemeri kullanmayan ve aracında hava yastığını bulunmayan kazazedeler ile yapıldı.

Bu yeni araştırmadan elde edilen bulgular JAMA Facial Plastic Surgery dergisinde yayınlandı.

araba-kaza-gidahatti (3)

Hava yastığı ve emniyet kemeri kuralları değişti

1980’li ve 2000’li yıllarda yapılan çalışmalar da emniyet kemeri ve hava yastığının yüz kemiği kırık riskini azalttığını göstermişti. Ancak araştırmanın yazarlarına göre o tarihlerden günümüze çok şey değişti.

ABD’de bulunan Tennessee Üniversitesi Sağlık Bilimi Merkezi’nden Dr. Scott. Chaiet, “hava yastığı teknolojisinde ve emniyet kemeri ve hava yastığı yasalarında gelişmeler görüldü. Zaman geçtikçe, trafikteki eski arabaların sayısı azalıyor.

Hava yastıklarının ve emniyet kemerlerinin insanların yüzlerini koruyup korumadığı konusunda güncel bir fikir edinmek isteyen araştırmacılar, Ulusal Travma Veri Bankası tarafından toplanan ve 2007 ile 2012 yılları arasındaki dönemi kapsayan verileri kulandı.

hava-yastigi-gidahatti (2)

Burun kırığı en yaygın vaka

Söz konusu dönemde, trafik kazası sonrasında ABD travma merkezlerine götürülen 518.106 insandan 56.422’sinin en az bir yüz kemiği kırığı vardı. En yaygın kırık vakaları burun kırıkları şeklindeydi.

Yüz kemiği kırığı yaşayanların %6’sının aracında hava yastığı varken, sadece %27’si emniyet kemeri kullanıyordu. Hem hava yastığı olan hem kemer takanların oranı ise %9’du.

hava-yastigi-gidahatti

Hava yastığı ve emniyet kemeri kazalarda önemli koruma sağlıyor

Araştırmada, yüz kemiği kırığı riskinin yalnızca hava yastığına sahip olanlarda %18, yalnızca emniyet kemeri takanlarda %43, her ikisine de sahip olanlarda %53 oranında azaldığı belirlendi.

Araştırmada görev alan, Wisconsin Üniversitesi’nden Chaiet, “her 2 önlemi de alarak, riski önemli oranda azaltmak mümkün” şeklinde konuştu.

Hava yastıklarının zarar verebileceği endişelerinin temelsiz olduğunu düşünen Chaiet, hava yastığının yüz kemiği kırığı riskini arttırdığını gösteren bir kanıt bulunmadığını söyledi.

Mevcut çalışmaya göre, bu koruyucu araçların kullanımı zamanla artıyor. Yüz kemiği kırıklarının yaşanma ise sıklığında çok az da olsa bir düşüş var.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.