AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Emine Erdoğan’dan kadınlara çağrı!

Emine Erdoğan’dan kadınlara çağrı!
21 Nisan 2018, 15:05

Kadınların yolunu açan, teşvikler veren bir devlet iradesi bulunduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, “Kadınların yönetim kademelerinde daha çok yer alabileceği zemin var. Bunu çok iyi değerlendirelim” çağrısı yaptı.

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) tarafından Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen ve endüstride kadınların yarattığı değer ve farklara dikkat çekmeyi hedefleyen 'Perakendede Kadının Gücü' programının açılışına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile iş dünyasından çok sayıda kişi katıldı.

“Kadının varlığı her alanda arttı”

Programın açılışında konuşan Emine Erdoğan, dünyanın geleceğine yön verecek temel dinamiklerden birinin kadınların toplumsal hayata ve iş yaşamına katılımı olduğunu, bu nedenle kadınların çalışma hayatında mağdur edilmeyeceği şartların tesisinin de son derece önemli olduğunu söyledi.

Devletin kadınların toplumsal hayata dahil edilmesi konusunda son 15 yıldır olağanca gücüyle çalıştığını aktaran Erdoğan, eğitimden siyasete kadar kadın varlığının her alanda artığının net şekilde görüldüğünü ifade etti. Erdoğan, şöyle devam etti:

"Son yıllarda kadınların haklarını gözeten pek çok hukuki düzenleme yapıldı. Çok şükür ki binlerce kızımızı çocuk yaşlarda evlilikten, tarım işçisi olmaktan kurtardık. Kamu kurumlarında kadın çalışan oranı yüzde 37'lerdedir şu anda. Kadın istihdam oranı yüzde 20'lerden yüzde 30'lara çıkmıştır. Bu güzel gelişmeler elbette yeterli değildir. Aslolan sürdürülebilir kalkınma hedeflerimiz içinde kadınlarımızı kalkınmanın sadece destekçisi değil, öznesi haline getirmektir. İşte tam bu noktada özgüveni yüksek kadınlarımızın kenetlenmesine ihtiyaç vardır. Şu an yüzde 33,7 olan iş gücüne katılım oranını hep birlikte 2023'te yüzde 41'e çıkaracağız.”

"İş ve aile yaşamı dengesi korunarak kadın güçlendirilmeli”

Emine Erdoğan, iş ve aile yaşamı arasındaki dengeyi koruyarak kadının güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Söz gelimi, çocuk sahibi olmanın iş hayatından uzaklaşmak için bir sebep olmasına ortadan kaldıracak şartları oluşturmalıyız" dedi.

"Kadını sadece istihdam edilen değil işveren olarak da görmek hepimizin arzusudur" diyen Erdoğan, "Ülkemizde yüzde 7,8 olan kadın işveren oranını artırmak için çok yönlü çabalar gerekiyor. İnanıyorum ki rol modeller ve başarı hikayeleri girişimcilik potansiyeline sahip kadınlarımızı da cesaretlendirecektir. Ülkemiz kadınlarımızı birçok sektörde ön plana çıkaracak, dünyada lider yapacak kaynağa da sahiptir." ifadelerini kullandı.

"Türkiye bu enerjiyi bir daha kolay kolay yakalayamaz”

Emine Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Dünyanın ilk on büyük ekonomisinden biri olmak yolunda milli bir hedefimiz var. Türkiye, bu enerjiyi bir daha kolay kolay yakalayamaz. Kadınlarımızın yolunu açan, teşvikler veren bir devlet irademiz var. Kadınların yönetim kademelerinde daha çok yer alabileceği zemin var. Bunu çok iyi değerlendirelim.”

Toplumsal önyargıları kırarak, kadınları ikinci plana atan yaklaşımlarla çarpışarak bugünlere geldiklerini dile getiren Erdoğan, "Aydınlık bir Türkiye, sadece bizim değil bölgemizin, yer kürenin de umududur. Kimyasal silahlarla yok edilen çocuklar, Afrika'da analarının kurumuş göğsünden süt emen çocuklar için daha çok enerjiye ihtiyacımız var. Dünyada milli gelire oranla en çok insani yardım yapan; dünyanın en cömert ülkesiyiz. Bu ülkenin yüce ruhlu insanları için güçlü ekonomi, sadece kişisel hazların tatmini için değil insanların yaralarını sarmak için de gerekli. Kadın duyarlılığının her alanda vicdanı, estetiği, zarafeti kanatlandıracak bir değer olduğuna inanıyorum. Kadın zekasının dünyayı fethedeceğine inanıyorum" şeklinde konuştu.

“Türkiye’de en büyük devrim kadın konusunda yaşandı”

Etkinlikte konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu da, 16 senedir Türkiye'de kalkınma, gelişme ve toplumsal ekonomik hayatın her alanında, çok ciddi değişim ve dönüşümlerin yaşandığını ve Türkiye'de en büyük devrimin kadın konusunda yaşandığını söyledi.

Sarıeroğlu, "Son 10 sene içerisinde kadın işgücü oranımızı 10.4 puan artırmışız. Diğer taraftan son 10 yılda OECD ülkeleri içerisinde kadın istihdamını en fazla artıran ülke konumundayız. Aynı zamanda son 10 yıl içinde toplam 8 milyonluk bir istihdam yaratmışız ve bunun 3,5 milyonunu kadınlar oluşturmuş. Kadın istihdamını artırma oranımız yüzde 63 seviyesine gelmiş durumda. Bunun başlı başına bir başarı hikayesi olduğunun altını tekrardan çizmek istiyorum" dedi.

İstihdam için yeni kampanya

Milli istihdam seferberliğinin ikinci fazını başlattıklarını vurgulayan Bakan Jülide Sarıeroğlu, "Özellikle sektördeki temsilcilere milli istihdam seferberliği kapsamında çok güçlü teşvikler ortaya koyduk. Bununla ilgili Pazar gününden itibaren Türkiye genelinde kampanyamıza başlayacağız. Özellikle işbaşı eğitim konusunda sektörle daha iyi bir işbirliği yapmamızın kadınlar açısından çok pozitif etki yaratacağına inanıyorum" dedi. Teşvik paketlerinden bahseden Sarıeroğlu, "Geçmiş teşvik uygulamalarında hangi sıkıntılar varsa bunların çözümüne odaklandık. Gerek verdiğimiz rakamlar, biz sadece istihdam artışı değil aynı zamanda çalışanların hayatlarına da etki edecek ücret düzeylerinde de artışı hedefliyoruz. Bugüne kadar asgari ücret seviyesinden verdiğimiz teşviklerimizi artık prime esas üst kazanç limitine kadar çıkarmış durumdayız. 883 TL ile 2 bin 151 TL arasında değişen asgari ücret ile 5 bin 412 TL maaş arasında değişen aralıkta bir teşvik uyguluyoruz. Bunun da bu dönemde çok önemli bir reform olduğuna inanıyorum" diye konuştu.

Kız çocuklarının eğitimi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ise girişimci kadınların sayısının artırılması için önemli destekler verdiklerini, kadının güçlenmesinin sadece kendi bakanlıklarının desteğiyle değil milletin de vereceği destekle mümkün olacağını ifade etti. Kaya, "Kız çocuklarının eğitiminde çok önemli bir noktayı yakaladık. Eğitim seferberliğiyle birlikte ortaokulda kız çocuklarımızın okullaşma oranı iki kat artırdık; yüzde 44'lerden yüzde 83'lere ulaştık. Bunu da yeterli bulmuyoruz, yüzde 100'leri hedefliyoruz. Yükseköğretimde kız çocuklarının oranı yüzde 13'lerden yüzde 44, 4'e ulaştı. Kız çocuklarının üniversitedeki okullaşma oranı erkekleri geçti" ifadelerini kullandı.

“Türkiye, kadının iş dünyasına katılımında son sırada”

Programın açılışında konuşan Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı da, kadının güçlenmesini bir çok açıdan önemli bulduğunu söyledi. Faralyalı, şunları kaydetti:

"Türkiye, kadının iş dünyasına katılımında OECD ülkeleri arasında ne yazık ki en son sırada. Türkiye olarak maça kadromuzun yarısıyla çıkıyoruz. Türkiye'de kadının işe katılımını OECD ortalaması rakamlarına getirebilirsek milli gelirimizi yüzde 20 büyütmek mümkün. Bu da 250 milyar dolar demek. Önümüzdeki 7 senede sadece kadının işe daha fazla katılımını sağlamakla bu mümkün. Her birimizin kadının önünü açmak, kadını daha fazla tutmak için yapmamız gerekenler var. Kadını iş hayatına çekerken bir yandan da toplumda zihinsel değişikliği yapılması gerekiyor.”

DHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.