Gıda Hattı

Emekli maaşlarına yapılacak zam oranı için kritik tarihi açıklandı! Zam emekliye ne kadar yansıyacak?

18 Ekim 2021, 10:58
Paylaş
Emekli maaşlarına yapılacak zam oranı için kritik tarihi açıklandı! Zam emekliye ne kadar yansıyacak?
Emekli maaşlarına yapılacak zam milyonlarca kişinin merak ettiği konular arasında enflasyona karşı emekliler maaşlar üzerinde iyileştirme bekliyorlar.

2021 yılının ikinci yarısında gösteren 6 aylık dönemde ortaya çıkacak enflasyon verileri SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yansıyacak. Bağ-Kur emekli zam oranı için belirleyici bir dönem başlıyor. Kasım ve Aralık enflasyon rakamlarının etkili olacağı maaş zammı ne kadar olacak?

2021 yılının sonuna yaklaştığımız şu günlerde emekli Ocak ayı itibariyle maaşlarına yansıyacak zamları merak ediyor. Ocak 2022 emekli zammı için geri sayım başladı. Merkez Bankası piyasa katılımları anketinin sonuçlanması ve 2022 yılı emekli zam oranının büyük bir bölümünün ortaya çıktığı görüldü. İpuçları geldi. Emekli maaş zammı giderek netlik kazanıyor. Milyonlarca kişi 2022 yılında yeni emekli maaşını ne kadar olacağını sorgulamaya başladı. Merkez Bankası piyasa katılımları anketi sonuçlandı ve yapılacak zam miktarı büyük ölçüde belli oldu.

Emekli maaşlarına yapılacak zam oranı için kritik tarihi açıklandı!
Emekli maaşlarına yapılacak zam oranı için kritik tarihi açıklandı!

2021 yılının ikinci yarısında ortaya çıkan enflasyon verileri emekli maaşlarının zammı miktarını belirleyecek. SSK ve Bağ-Kur emekli zam oranı için meraklı bekleyiş sürüyor. Yılsonu enflasyon tahmini beklentisi açıklandı. Emekli maaşlarına yapılacak zam da netlik kazanıyor.

Ekonomistlere göre ekim ayı anketine göre yılsonu enflasyon beklentisi yüzde 17.63 hesaplandı. Eğer, bu tahmini tutarsa emekli zam oranı %8,46 olacak. Bu tahminim gerçekleşmesi ile birlikte emekli zammı Ocak ayında yüzde 8,46 olarak maaşlara yansıyacak. En düşük esnaf emekli maaşı 2350 liradan 2548 liraya çıkacak. Bağ-Kur tarım emeklileri için en düşük maaş 1.867 liradan 2 bin 25 liraya yükselecek taban aylık 2000 yılı öncesinde emekli olanlarda SSK emeklileri için 2624 TL'den 2846 TL'ye çıkacak. 2000'den sonra emekli olan kişilerde ise 1.626 TL'den 1.764 TL'ye yükselecek.

Emekli bu açıklamayı bekliyor!

Her aybaşında Türkiye İstatistik Kurumu'nun yapmış olduğu açıklamalar merakla takip ediliyor. Enflasyon verisi, kira zammı, emekli zamları gibi pek çok konuda açıklamaları belirleyici bir etken oluyor. Milyonlarca emekli maaş zammı konusunda da bu açıklamayı bekliyordu.

Türkiye istatistik kurumu veri takvimine göre emekli maaş zammı için kritik ekim ayı enflasyon oranı açıklandı. 3 Kasım Çarşamba günü açıklanacak. Kasım 2021 enflasyon verisi ise aynı saatlerde 3 Aralık cuma günü belli olacak. Bu verinin açıklanması ile birlikte 2022 yılında emekliye yapılacak zam netlik kazanmış olacak.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.