Gıda Hattı

Elma üretiminde büyük artış

13 Aralık 2020, 11:05
Paylaş
Elma üretiminde büyük artış

Türkiye'nin elma üretiminde büyük artış bekleniyor. Tahminlere göre 2020/21 sezonu elma üretimi 4,3 milyon tona yükselecek.

Amerikan Tarım Bakanlığı raporuna göre dünya elma üretimi bu yıl 3,3 milyon ton azalarak 76,1 milyon tona düşecek. Bunun en büyük nedeninin Çin'in kuzeybatı bölgelerinde yaşanan sert bahar donu olduğu kaydedildi. Avrupa Birliği ve özellikle de Polonya'da üretimin önceki düzeyine yükselmesi sayesinde ihracatın arzdaki düşüşten etkilenmeyeceği öngörülüyor.

Dünyada düşüş, Avrupa'da artış

Çin'de üretimdeki düşüş 1,9 milyon ton olurken, Rusya'da 240 bin ton civarında gerçekleşecek. Avrupa Birliği'nde ise 500 bin ton artış olması bekleniyor.

Türkiye, yeni meyve ağaçlarının ürün vermesi ve iklim koşullarının uygun seyretmesi sayesinde 680 bin tonluk bir artışla 4,3 milyon tonluk bir elma üretimine ulaşacak. Elma üretimimizin en yoğun olduğu Isparta'yı da içine alan İç Anadolu bölgesinde yaşanan dolu yağışlarına rağmen üretim artacak.

Türkiye ihracata yönelik yeni çeşitlere geçiyor

Türkiye'de eski elma cinslerinin ihracata yönelik yeni çeşitlerle değiştirilmesi sürecine devam ediliyor. Bu sayede ihracatın 40 bin ton artarak 250 bin ton seviyesine ulaşması bekleniyor. Arzda görülen artışın ülke tüketimine de yansıyacağı, meyve suyu sektörünün artan üretimden pay alacağı da tahminler arasında.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.