Gıda Hattı

Elma nasıl yetiştirilir? Elma nerede yetişir? Elmanın faydaları nelerdir?

12 Ekim 2021, 14:50
Paylaş
Elma nasıl yetiştirilir? Elma nerede yetişir? Elmanın faydaları nelerdir?
Elma nasıl yetiştirilir? Elma nerede yetişir? Elmanın faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Elma hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Elma nasıl yetiştirilir? Elma nerede yetişir? Elmanın faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Elma hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Elma nasıl yetiştirilir?

Elma dünyanın her bölgesinde yetişen ve yaygın olarak ulaşılabilen bir meyvedir. Dünyada yaklaşık 7500 farklı elma çeşidi bulunmaktadır. Elmaların daha sağlıklı şekilde büyümeleri için uygun sıcaklığa ve toprağa sahip olması önem arzeder. Elma bitkisinin 7 derece altında 1000 saat kadar bir soğuklanma süresine sahip olması, meyve üretimini artırır ve hızlandırır.

Fazla soğuğa gelmeyen elma bitkileri, 20 - 26 derece arası sıcaklıklarda ideal olarak yetişir. Elmanın olgunluk döneminde yağış olaylarının gerçekleşmesi meyve sağlığını olumsuz etkiler. Her çeşit toprakta yetişebilen elma, fazla rüzgarı ve sert hava şartlarını sevmez. Ticari elma yetiştiriciliğinde toprağın yabani otlardan temizlenmesi, havalandırılması ve gübrelenmesi ile beraber uygun sıcaklık ve güneş ışığının bulunması elmaların daha sağlıklı ve bol olmasını sağlamaktadır.

Elma hangi bölgede yetişir?

Elma Hangi Bölgelerde Yetişir? Elma, ülkemizde en çok Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Orta Anadolu bölgesi ve Batı Anadolu bölgesi ise Akdeniz bölgesini takip etmektedir.

Elma hangi mevsimde yetişir?

Her meyvenin mevsimi olduğu gibi elmanın da bir mevsimi vardır. Tek farkı diğerlerine oranla bu süre geniştir. Elmayı Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında tüketebilirsiniz. Aslına bakarsanız elma senenin 12 ayı, 4 mevsim yetiştirilir ve satılır fakat mevsiminde yemenizi öneri ederiz. Mevsiminde tüketilmeyen sebzeden, meyveden ve deniz ürünlerinden kısaca hayır gelmez.

Elmanın ekim ayından mart ayına kadar tüketilebildiğini yazdık fakat elma soğuk ayların meyvesidir. Tam ne zaman yetişir diye soracak olursanız elma kış meyvesi olmasından dolayı Kasım, Aralık ve Ocak aylarında yetişir.

Elmanın faydaları nelerdir?

İçindeki phloridzin adlı elmaya özgü bu bileşen sayesinde 50 yaş üstü erkeklerde ve menapoza girmiş kadınlarda kemik erime riskini azalttığı görülmüştür.

  • C ve E vitamini içermesi açısından katarakta karşı koruma oluşturur.
  • Elma; içerdiği besin lifi sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kabızlığı önler.
  • A, C, E ve antioksidan içermesi sebebiyle cildi besler yaşlanmayı geciktirir.
  • B kompleks vitaminleri içermesiyle sinir sistemini korur ve kırmızı kan hücresi üretir.

Elmada A, C, E, K, B6 vitaminleri bulunmaktadır. Omega3 ve omega6 yağ asitleri ve demir, fosfor, magnezyum, manganez, çinko, fosfor, potasyum, niasin, folat, kalsiyum ve az miktarlarda thiamin, riboflavin, bakır gibi mineraller içermektedir.

Elma içerdiği şeker miktarı açısından günlük tüketiminde aşırıya kaçmamak kaydıyla tüketilmelidir. Özellikle şeker hastalığı yaşayanlar bu konu da dikkatli olmalıdırlar.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.