Gıda Hattı

Ellerinizi 20 saniye yıkayın: Peki, neden 20 saniye?

16 Eylül 2021, 15:02
Paylaş
Ellerinizi 20 saniye yıkayın: Peki, neden 20 saniye?

Ellerimiz günlük yaşantımızda sıklıkla kirlenmektedir. Ayrıca insanların kolaylıkla hasta olmasına sebep olan bakteriler ve virüsler havada, suda, toprakta yaşayabilmektedir. Ellerimiz de bu etkenlerin bulunduğu yerler ile temas halindedir.

Uzmanlar, ellerin 20 saniye süre ile kurallara uygun ve doğru teknikle yıkanmasını önermektedirler. Peki, süre neden 20 saniyedir?

El yıkamanın hastalık ve enfeksiyonun yayılmasıyla mücadelede etkili olduğu kanıtlanmıştır. Ancak arkasındaki fiziksel durum detaylı incelenmemiştir. Ama araştırmacılar günümüzde el yıkamanın temel mekaniğini açıklayan basit bir model üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırmışlardır.

Model çalışmanın detayları

  • Araştırmacılar el yıkamayı taklit ederek, virüsler ve bakterilerin elden uzaklaşmasını ölçeklendirerek bir model oluşturmuşlardır.
  • Model, dalgalı yüzeyler arasında ince bir sıvı filmi olduğunu göstermiştir. Dalgalı yüzeylerin, küçük uzamsal ölçekleri pürüzlü oldukları için de elleri temsil ettiği belirlenmiştir.
  • Akan sıvının gücü, hareket eden ellerin hızına bağlıdır. Daha güçlü bir akış, parçacıkları daha kolay uzaklaştırmaktadır.
  • Bir başka araştırmacı, akışın parçacıklar üzerindeki etkilerinden dolayı parçacıkların nasıl hareket ettiğini ortaya koymuştur. Parçacıkların bulundukları yerden çıkmasını bir gömlek üzerindeki lekeyi ovmaya benzetmiştir. Hareket ne kadar hızlıysa lekenin çıkma olasılığının da o kadar yüksek olduğunu tespit etmiştir.
  • Ayrıca aynı araştırmacı, ellerimizi birbirine göre çok nazik ve yavaş hareket ettirdiğimizde akan sıvının yarattığı kuvvetin, bakterileri aşağıda tutan kuvvetin üstesinden gelmek için yeterince büyük olmadığını belirtmiştir.

Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) ellerin musluğun altında en az 20 saniye süre ile yıkanmasını önermektedir.

Yapılan bir çalışmada aynı oranda bakteriyel yük içeren farklı elleri sırasıyla 5, 10, 15, 20 ve 25 saniye aynı teknikle robotik olarak yıkamışlardır. Sonuçlara bakıldığında eller 20 saniye boyunca yıkandığında hiç bakteri saptanmamıştır.

Sonuç olarak potansiyel virüsleri ve bakterileri elimizden uzaklaştırmak için yaklaşık 20 saniyelik güçlü bir hareketin olmasının gerektiğini ortaya koyulmuştur.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.