AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Yara tedavisinde elektronik bant teknolojisi

Yara tedavisinde elektronik bant teknolojisi
2 Ocak 2019, 17:29

Araştırmacılar yara üzerinde elektrik alanı oluşturarak iyileşme süresini kısaltan yara bandı geliştirdiler.

Derimizin kendini yenileme gücü tartışılmaz. Yine de bazı durumlarda yaralar çok yavaş iyileşebiliyor; yaranın ağrımasına, enfekte olmasına, yara izi kalmasına neden olabiliyor. Ancak araştırmacılar üzerindeki nano jeneratör sayesinde güç üreterek yara içerisinde bir elektrik alanı oluşturan, bu şekilde iyileşmeyi ciddi şekilde hızlandıran bir yara bandı geliştirdi. Çalışmanın sonuçları ACS Nano dergisinde yayınlandı.

Kronik deri yaraları diyabet, damar yetmezliği, iyileşmeyen ameliyat yerleri gibi nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Doktorlar bu yaraları iyileştirmek için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Çoğu zaman yeterince etkili olamayan bu yöntemler arasında bandajlama, oksijen uygulama, büyüme faktörü tedavisi gibi yaklaşımlar sayılabilir. 1960'lardan beri araştırmacılar elektrik ile uyarmanın deri yaralanmalarında tedaviye yardımcı bir etki gösterdiğini gözlemekteydiler. Ancak elektrik üretmek için kullanılan ekipman genellikle büyük ve ağır olmakta, yaralının hastanede yatırılmasını gerektirmekteydi.

Aktive edilmiş ve edilmemiş elektrik alanları altında yaranın iyileşme durumu. (a) Deney grubu (elektrotlar nanojeneratöre bağlanmış) ve kontrol grubu (bağlantı yok). (b) Elektrik alanı dağılımının üstten ve (c) yandan görünümü. (d) 2 gün sonunda yaranın iyileşme durumu (deney grubu kırmızı, kontrol grubu mavi çerçeve içinde). (e, f) Önceki fotoğraftaki yara alanlarının büyütülmüş hali.

Enerjisini kendisi üretiyor

Amerikalı ve Çinli araştırmacıların ortaklığı ile yapılan bir çalışma, kendi elektriğini üretebilen bandajları konu aldı. ABD'nin Wisconsin Üniversitesi ile Çin'deki Elektronik Bilimi ve Teknolojisi Üniversitesi bünyesindeki araştırmacılar, deri hareketlerini tedaviye yönelik bir elektrik alanına dönüştüren, nanoteknoloji ürünü bir yara bandı geliştirdiler.

"E-bandaj" için araştırmacılar, üst üste yerleştirilen politetrafloroetilen (PTFE), bakır folyo ve polietilen tetraftalat katmanlarından oluşan giyilebilir bir nanojeneratör ürettiler. Bu jeneratör hastanın doğal günlük eylemleri, hatta nefes alması ile oluşan deri hareketlerini küçük elektrik akımlarına çeviriyor. Bu akım yaranın iki yakasına yerleştirilen elektrotlar arasında zayıf bir elektrik alanı oluşturuyor.

Araştırmacılar e-bandajları farelerin sırtında oluşturulan deri yaraları üzerinde denediler. Yeni geliştirilen yara bandı ile kaplanan yaralar 3 günde iyileşirken, elektrik alanına maruz kalmayan kontrol yaralarında iyileşme süresi 12 güne kadar uzadı. Araştırmacılar yaraların daha hızlı iyileşmesini, elektrik alanı nedeniyle fibroblastların daha hızlı hareket etmesi, gruplaşması ve farklılaşmasına bağladılar.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.