Gıda Hattı

Elektronik sigara içenlere kötü haber: Cinsel sorunlara yol açıyor!

5 Aralık 2021, 14:00
Paylaş
Elektronik sigara içenlere kötü haber: Cinsel sorunlara yol açıyor!

Bilim insanları, birçok diğer zararının yanında elektronik sigara içmemek için bir sebep daha olduğunu belirledi. Yapılan çalışma, elektronik sigara kullanımının erkeklerde ereksiyon (sertleşme) sorununa yol açtığı belirlendi.

Piyasaya ilk çıktığında, normal sigaradan daha sağlıklı olarak pazarlanan elektronik sigaranın sayısız zararına bir yenisi daha eklendi.

New York Üniversitesi Grossman Tıp Fakültesi ve Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacıları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları, American Journal of Preventive Medicine dergisinde yayınlandı.

45,971 erkeğe ait verilerin incelendiği çalışmada, kalp damar hastalığı geçmişi olmayan ancak elektronik sigara kullanan 20 ile 65 yaş arasındaki erkeklerde ereksiyon sorunu riskinin, elektronik sigara kullanmayanlara kıyasla 2,4 kat fazla olduğu belirlendi.

Sigaradan daha sağlıklı değil!

Araştırma ekibi, normal sigara içmenin uzun zamandır ereksiyon sorunu ile ilişkilendirildiğini; yeni yapılan araştırmanın, normal sigaraya göre daha sağlıklı olduğu iddiasıyla pazarlanan elektronik sigaraların da benzer etkiye sahip olduğunu gösterdiğini söyledi.

Çalışmanın başındaki isim olan New York Üniversitesi Halk Sağlığı Bölümü’nden Omar El-Shahawy, “Elektronik sigaraları sigaradan daha az zarar görmek veya sigarayı bırakmak için kullananların sayısını düşündüğümüzde, elektronik sigaralarla ereksiyon bozukluğu arasındaki ilişkiyi incelemek ve erkeklerin cinsel sağlığı üzerindeki potansiyel etkilerini görmek istedik.

Yaptığımız analiz, katılımcıların sigara içme geçmişini değerlendirdi. Sonuçlar, günlük elektronik sigara kullanımının, kişinin sigara kullanıp kullanmama geçmişinden bağımsız olarak, ereksiyon bozukluğu ihtimalinin artmasıyla bağlantılı olduğunu gösterdi” diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.