Gıda Hattı

Elektrikte Zam, Konutta % 19.5, Sanayide ise % 12 Oranında

7 Ocak 2008, 03:24
Paylaş

Konutlara yüzde 15, sanayiye yüzde 10 olarak açıklanan elektrik zammı üzerine dağıtım, iletim ve hizmet bedeli eklenerek konutlarda yüzde 19.5'e, sanayide yüzde 12'ye çıktı.

Bakanlar Kurulu kararı ile 5 yıl sonra elektriğe yapılan zammın içinden süpriz zam çıktı. 2008 başı itibarıyla konutlarda yüzde 15, sanayide yüzde 10 olarak açıklanan elektrik zammı, vatandaşa gelmeden önce konutta yüzde 19.5'a, sanayide ise yüzde 12'ye ulaştı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun Ağustos 2006'da yayımlanan yönetmelik fiyatının üzerine, "Dağıtım bedeli, iletim bedeli ve perakende satış hizmet bedeli" de eklenince zam oranı da bir anda arttı. EPDK yetkilileri söz konusu artışın EPDK zammı olarak algılanmaması gerektiğini ifade ederek, "Ağustos 2006'da TEDAŞ'la birlikte tarifelere enflasyon farkının aktarılması amacı ile bir yönetmelik hazırlandı. TEDAŞ'ın yeni tarifesi gündeme gelince de 17 aylık birikmiş enflasyon farkını da yansıtmak zorunda kaldık" değerlendirmesinde bulundu.

1 Ocak 2008 başı itibariyle geçerli olmak üzere yürürlüğe giren elektrik zamlarının ilk etkisinin ocak ayı enflasyonunda olması bekleniyor. Uzmanlar elektrikteki zammın enflasyona 0.5 ile 0.6 puan olarak yansıyacağını tahmin ediyorlar. İkincil etkileri ile birlikte rakamın 1 puanı bulacağını ifade edenler de bulunuyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.