Gıda Hattı

Elektrikte kademeli tarife: Az tüketen az ödeyecek!

8 Aralık 2021, 00:26
Paylaş
Elektrikte kademeli tarife: Az tüketen az ödeyecek!

Dar gelirli vatandaşlara aylık 150 kWh’e kadar elektrik tüketim desteği verildiğini, elektrik faturalarındaki TRT ve Enerji Fonu da kaldırılarak yıllık yaklaşık 3 milyar liralık bir destek daha verileceğini bildiren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “1 Ocak 2022 tarihi itibarıyla uygulamaya koyacağımız kademeli tarife uygulaması ile evinde elektriği az tüketen vatandaşlarımız daha az fatura ödeyeceklerdir. Bu sayede meskenlerde elektrik kullanımında tasarruf miktarı da artacaktır” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda devam eden 2022 bütçe görüşmelerinde Bakanlığının bütçesi üzerinde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrik üretiminde yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının payında önemli oranda artış sağlandığını söyledi.

Dönmez, “Ülkemiz yenilenebilir enerji kaynaklı kurulu güçte dünyada 12., Avrupa'da ise 5. sıraya yükselmiştir. Sadece 2020 yılında devreye aldığımız yenilenebilir enerji kurulu gücü 24 Avrupa ülkesinin toplam yenilenebilir enerji kurulu gücünden fazladır. Bugün yenilenebilir enerji kurulu gücümüz 52 bin 930 MW değeriyle toplam kurulu gücümüzün yüzde 53’lük kısmını oluşturmaktadır. Bu yıl sonunda ise toplam kurulu gücümüzün 100 bin MW sınırını aşmasını bekliyoruz” bilgisini verdi.

Doğal gaz ithalatında tek ülkeye bağımlılık oranı yüzde 33’e geriledi

Doğalgaz arz güvenliğine ilişkin olarak Dönmez, “Doğal gazda arz güvenliğini tahkim etmek için iki yer altı doğal gaz ve yer üstü LNG tesislerinin toplam depolama kapasitesini 4,7 milyar m3’e ulaştırdık. Kapasite artırma çalışmaları devam eden iki yer altı doğal gaz depomuzun 2023 yılında tamamlanmasıyla, toplam ulusal doğal gaz depolama kapasitemiz yaklaşık 11 milyar m3’e ulaşacaktır. Bir başka deyişle yıllık tüketimimizin yaklaşık yüzde 20’sini depolayabileceğiz. Ayrıca yapılan doğal gaz altyapı geliştirme çalışmalarıyla toplam günlük giriş kapasitemiz 362 milyon m3’e çıkarılmış olup, bu giriş kapasitesi günlük ulusal tüketim talebinin tarihi zirvesi olan 280 milyon m3’ün %29 üzerindedir. Bu oran, doğal gaz alt yapımızı ne derece güçlendirdiğimizi ortaya koyan önemli bir göstergedir. Doğal gaz ithalatında 2002 yılında tek ülkeye bağımlılık oranı yüzde 68 iken, bu oran 2020 yılında yüzde 33 mertebesine kadar gerilemiştir” diye konuştu.

Elektrikte kademeli tarife

Enerji fiyatlarının artışlarına karşın vatandaşın en az şekilde etkilenmesine çalıştıklarını kaydeden Bakan Dönmez, şöyle devam etti:

“Enerji fiyatlarına yönelik sağlanan devlet desteğiyle vatandaşlarımızın cebinden yaklaşık 150 milyar TL’nin çıkması önlenmiştir. Ayrıca, elektrik faturalarındaki TRT ve Enerji Fonunu da kaldırarak vatandaşlarımıza yıllık yaklaşık 3 milyar liralık bir destek daha vermiş olacağız. Ayrıca, 1 Ocak 2022 tarihi itibarıyla uygulamaya koyacağımız kademeli tarife uygulaması ile evinde elektriği az tüketen vatandaşlarımız daha az fatura ödeyeceklerdir. Bu sayede meskenlerde elektrik kullanımında tasarruf miktarı da artacaktır.

Bununla birlikte, dar gelirli vatandaşlarımıza aylık 150 kWh’e kadar elektrik tüketim desteği devletimiz tarafından sağlanmaktadır. Bu kapsamda bu yıl 2,4 milyon haneye elektrik tüketim desteği sağlanmış olup, uygulamanın başladığı 1 Mart 2019 tarihinden itibaren yaklaşık 6 milyar TL’lik kaynak tahsis edilmiştir. 2021 yılında ısınma desteği olarak bir milyon 622 bin ton kömür dar gelirli bir milyon 808 bin 219 aileye ücretsiz olarak dağıtıldı. Son yirmi yılda dar gelirli vatandaşlarımıza bedelsiz olarak ulaştırılan kömürün mali karşılığı bugünün fiyatlarıyla 29,4 milyar TL’dir.

“Avrupa’da vatandaşlarına en ucuz doğal gaz sunan ülke Türkiye”

Akaryakıt fiyatlarına bakacak olursak, ülkemiz AB ülkeleri içinde ÖTV'nin sıfırlanmasından önce dahi akaryakıttan en az vergi alan yedinci ülke konumundayken EŞEL mobil uygulamasıyla sıfırlanan ÖTV ile, akaryakıtta KDV hariç vergi almayan tek ülke haline gelmiş oldu. Söz konusu AB ülkelerinde alınan vergi oranları yüzde 42 ile yüzde 60 arasında değişmekte iken, ülkemizde bu oran yaklaşık yüzde 15,2’dir. Alınan bu önemler sayesinde Avrupa’da vatandaşlarına konutlarda en ucuz doğal gaz sunan ülkenin Türkiye olduğunu, elektrikte ise en ucuz ikinci ülke konumunda olduğumuzu görmekteyiz.”

Bir gazetenin ‘Biz bakana sorduk. O da kaloriferleri kapatın’ başlığı attığını hatırlatan Enerji Bakanı Dönmez, “Cımbız siyasetinin size de, kimseye de faydası yok. Bugüne kadar hiçbir Enerji Bakanı ‘enerjiyi verimli kullanın’ demedi, benden öncekiler de demedi, ben de demiyorum, benden sonrakiler de demeyecek” ifadelerini kullandı.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.