Gıda Hattı

Elektrikte Bıçak Sırtındayız

8 Ağustos 2007, 14:42
Paylaş

Elektrik üretim ve arzında bugün problem olduğunu belirten Sabancı Enerji Grubu Başkanı Hakman, “Bıçak sırtında gidiyoruz” dedi. Hakman, kısa vadede çözüm için serbestleşme ve verimlilik istedi

Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Selahattin Hakman, dün bir basın toplantısı düzenleyerek, elektrik üretimi, arzı konusundaki sıkıntılara dikkat çekti. “Arz problemi bugün var. Bıçak sırtında gidiyoruz. Açık 2-3 yılda artacak” diyen Hakman, şöyle devam etti:

Yatırım gerekli

“Acil önlemlere ihtiyaç var. Talep artışı tahminlerin üstünde. Kapasite iyi kullanılmalı ama mevcut santrallerin çalışabilirliği konusunda sorunlar var. Kamunun elindeki, daha çok kömür ve doğalgaz santralleri yenilemeye ihtiyaç duyuyor. Buradaki önemli bir kapasite bu yatırımlar olmazsa atıl duruma çıkabilir. Ayrıca verimlilik ve tasarruf kısa vadede sıkıntıyı önlemede etkili olacak.” Kamu otoritesinin, üretim ve tüketim projeksiyonu yaparken, inşa halindeki ve lisan alan santralleri de hesaba kattığını belirten Hakman, burada da sorunlar olduğunu belirterek, “Örneğin lisans alınmış ama ortada çalışmak yok. Pek çok lisans atıl. Zaten EPDK bu konuda önlem alma peşinde. Yaptırım öngörüyorlar” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.