Gıda Hattı

Elektrik ve Doğalgaza Zam, Yatırımları da Enflasyonu da Vurur

3 Ocak 2008, 17:51
Paylaş

Yeni yıl ile elektrik ve doğalgaza gelen zamlara sanayiciler tepkili. En önemli girdiler arasında yer alan elektrik ve doğalgaz fiyatlarına yapılan zam ile 5 yıl önceye dönüldüğünü belirten sanayici, elektrikte indirim beklerken gelen zammın yatırım kararlarını etkileyeceği uyarısında bulundu.

Hey Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Aynur Bektaş, "İğneden düğmeye, ulaşımdan işçi ücetlerine kadar her türlü maliyetimiz artacak. Zaten komşu ülkelere kaçışlar vardı. Bu, bir moral olayıdır. Yatırım düşünülüyorsa böyle bir anda yurtdışına gider" açıklamasını yaparken Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Başkanı Hazim Sesli de "En ucuz maliyet neredeyse sanayici de oraya gidecektir" diye konuştu.

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Başkanı Erdal Bahçıvan da arka arkaya yapılan zamların 2008 için hoş bir başlangıç olmadığını dile getirdi.

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu da sanayicinin zamların ardından çok daha zor duruma düşeceğini söyledi. "Rekabet gücü açısından bu zamları fiyatlarımıza yansıtmamız mümkün değil" diyen Konukoğlu, sanayicinin büyük bir kısmının zamları sineye çekeceğini, yürütemeyenlerin kapanacağını söyledi.

'Türkiye kaçaklar cenneti'

Enerji fiyatlarına yapılan zamdan üretimden taşımacılığa her açıdan kötü etkileneceklerini söyleyen Aynur Bektaş, bu tip zam kararlarının Türkiye'yi 5 yıl öncesine götürdüğünü vurguladı. Bektaş, "Eskiden de bir boşluk olduğu zaman zam yapılarak doldurulabiliyordu. Sanayi zam değil, enerji sektöründe indirim bekliyordu. Zaten komşu ülkelere kaçışlar vardı.

Bu, bir moral olayıdır. Çok büyük bir etkisi olmasa dahi bu nedenle yatırım durmaz ama ötelenir, yeniden hesaplar yapılır. Yatırım düşünülüyorsa böyle bir anda yurtdışına gider" dedi. Türkiye'nin "kaçaklar cenneti" olduğunu ifade eden Bektaş, kayıt dışının yükümlülük altına sokulmazsa hükümetin başarısızlığının daha da genişleyeceğini söyledi. Bektaş, zamların enflasyonu da artıracağına dikkat çekti.

'Fiyatlarımıza yansıtmamız zor'

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu da sanayicinin zamların ardından çok daha zor duruma düşeceği uyarısını yaptı. Özellikle emek yoğun sektörlerin olumsuz etkileneceğine dikkat çeken Konukoğlu, "Dünyadaki gidişatı düşündüğümüzde bu zamlar makul gibi gözüküyor ama sanayicinin bu durumda ne yapacağı meçhul. Fiyatlarımıza yansıtmamız mümkün değil. Bu zammı fiyatlarına yansıtabilecek çok az sanayici çıkar. Avrupalı firmalara bu zam maliyetini anlatamazsınız ki. İç piyasa da ihracat da çok kötü. Büyük kısmı sineye çekecek, götüremeyenler de kapatacak" diye konuştu.

'İhracatta zaten zorlu bir süreç vardı'

TÜGİK Başkanı Hazim Sesli de enflasyondaki artış, kurlardaki düşüş gibi nedenlerle ihracatta zorlu bir sürecin yaşandığına işaret ederek yapılan zamların da maliyetlerin yükselmesine neden olacağını kaydetti. Hükümetin bir an önce sektörel ve bölgesel asgari ücret uygulamalarını devreye sokması gerektiğinin altını çizen Sesli, şöyle konuştu: "Sanayicilerin işine yarayacak reformlar bir an önce yapılmalı. Yatırımcıların yurtdışına kaçırılmaması gerekiyor. Firmalar her geçen gün dünya ile rekabet edemiyorsa, en ucuz maliyet neredeyse oraya gidecektir. Mısır, Bangladeş, Hindistan gibi ülkelere yatırım yapılıyor. Türkiye yatırım fırsatlarını kaçırmamak için önlem almalı. En azından bu ülkelere yakın yatırım avantajları sağlanmalı."

Elektrik ve doğalgaza yapılan zammın enflasyonu da yukarı çekeceğine dikkat çeken Sesli, sanayicinin önünde dünya standartlarında görülmeyen engeller çıkarıldığını belirtti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.