AramaArama
Gıda Hattı

Elektriğe gizli zam, faturalarda oynama var mı? EPDK açıkladı

28 Ağustos 2021, 17:07
Paylaş
Elektriğe gizli zam, faturalarda oynama var mı? EPDK açıkladı

Hiçbir dağıtım ya da perakende şirketinin fatura kalemlerinde oynama yapamayacağını bildiren EPDK, “Temmuz, Ağustos aylarında faturalardaki artış, sıcak havalarda elektrik tüketimindeki artışın yansıması. Gizli zam söz konusu değil” açıklaması yaptı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), son günlerde bazı medya organlarında elektrik faturalarına yönelik gerçek dışı haber ve yorumlara yer verildiğini belirterek, kamuoyunu bilgilendirmek adına bir açıklama yaptı.

1 Temmuz itibariyle yüzde 15 zam yürürlüğe girdi

Elektrik üretiminde oluşan maliyet artışları nedeni ile 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere nihai elektrik satış fiyatlarında tüm abone grupları için yüzde 15 oranında artış yapıldığını hatırlatan EPDK, bu kapsamda mesken abonelerince 100 kilovatsaat elektrik enerjisi için vergi ve fonlar dâhil olmak üzere 91,56 TL ödendiğini bildirdi. Hiçbir dağıtım ya da perakende şirketinin faturalara herhangi bir bedel artışı yansıtamayacağı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Şirketler fatura kalemlerinde oynama yapamaz”

“Öncelikle vurgulamak gerekir ki söz konusu fiyatlandırma Türkiye’nin tamamı ve bütün mesken aboneleri için geçerlidir. Hiçbir dağıtım ya da perakende şirketi vatandaşlarımıza gönderdiği faturaya herhangi bir bedel artışı yansıtamaz, fatura kalemlerinde herhangi bir oynama yapamaz. Ayrıca elektrik faturalarında dağıtım şirketlerinin payı 2020 yılında belirlenmiştir ve 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren yıl boyu geçerlidir. Bu payda da bir artış yapılmamıştır. Dağıtım şirketlerinin EPDK’dan bu payın arttırılmasına yönelik bir talebi olmadığı gibi yasal mevzuata aykırı böyle bir talebin gelmesi halinde kabul edilmesi de söz konusu olamaz.

“Gizli zam yok”

Her yıl özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında hava sıcaklıklarındaki artışlara bağlı olarak (klima, soğutucu, vb. ürünlerin yoğun kullanımı ile) rekor seviyelere ulaşan elektrik kullanımından kaynaklı artış elektrik faturalarına da yansımaktadır. Ancak elektrik faturasını oluşturan kalemlerde, Kurumumuz tarafından belirlenen oranların dışında (dağıtım bedeli ya da vergi oranlarında) herhangi bir artış ya da gizli zam söz konusu değildir. Vatandaşlarımızı müsterih olmalı ve bilmelidir ki EPDK olarak görevimiz sadece tarifeleri belirlemek değil aynı zamanda faturaların hesaplanmasında bu tarifelerin hatasız bir şekilde uygulanmasını titizlikle takip etmek ve denetlemektir.

Ayrıca Kurumumuz internet sitesinde yer alan elektrik faturası hesaplama modülünden de (http://lisans.epdk.gov.tr/epvys-web/faces/pages/online/tarifeFatura/tarifeFatura.xhtml) bütün vatandaşlarımız faturalarını her ay kontrol edebilirler.”

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.