Gıda Hattı

Eldeki soğan kokusundan kurtulmak için ipuçları!

31 Ekim 2021, 09:39
Paylaş
Eldeki soğan kokusundan kurtulmak için ipuçları!

En lezzetli yemekler ve tarifler soğan ilavesiyle daha iyi yapılıyor. Yani soğanın yemeklere kattığı lezzet tartışılmaz. Ancak soğan doğramak bireyler için biraz zahmetli. Çünkü soğan doğrarken gözlerinizden birkaç damla yaş dökülebilir. Hatta ellerinize soğan kokusu sinebilir. Peki, bu kokuyu nasıl pratik olarak giderebiliriz?

Şimdi bahsedeceğimiz öneri size biraz ilginç gelebilir. Ama denediğinizde işe yaradığını göreceksiniz. Soğanı doğrayıp tavaya attıktan sonra musluk suyu altında kaşık ve çatalları ellerinizle ovaladığınızda soğan kokusundan büyük oranda kurtulduğunuzu göreceksiniz. Bunun nedenini bizlere bilim açıklıyor.

Buradaki kilit nokta metallerle ilgili. Soğanın istenmeyen kokusu kükürtten ileri geliyor. Kükürt, paslanmaz çelikteki metallerle birleşerek ellerinizi kokudan arındırıyor.

Peki, diğer öneriler neler?

Ellerinizi tuz ve sabunla fırçalayın

Bunu yapmak için küçük bir kapta 15 ml sıvı sabunu 20 gram tuzla karıştırın. Daha sonra bu karşımla ellerinizi ovalayın. Her türlü sıvı sabunu veya şampuanı kullanabilirsiniz.
Tuza gelince, normal tuz, Himalaya tuzu kullanabilirsiniz.
Tuza alternatif olarak diş macunu, kahve telvesi veya sodyum bikarbonat gibi başka bir aşındırıcı ürün kullanabilirsiniz.

Cildi asidik bir ürünle durulayın

Kalan kokuları gidermek için temiz bir bezi sirke veya limon suyuyla nemlendirin ve ellerinize sürün. Parmaklarınız, tırnaklarınız arasındaki alanı ve sebze parçalarının kalmış olabileceği diğer alanları dikkatli bir şekilde yıkayın.

Ellerinizi kurulayın ve ardından temiz suyla durulayın. Limon suyu ve sirkeye alternatif olarak şunları deneyebilirsiniz: Fıstık ezmesi, domates suyu, kereviz suyu, patates suyu, hardal, alkol, aloe ve nane yaprağı.

Son olarak lavanta yağı ve maydanoz içeren bir karışımla ellerinizi yıkamak da fayda sağlıyor. Tabi ki soğan doğrarken eldiven kullanmak ellerinize soğan kokusunun sinmesini büyük oranda engelleyecektir. Bu önerileri sarımsak kokusunu gidermek için de kullanabileceğinizi söyleyebiliriz.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.