AramaArama
Gıda Hattı

Ekvador’dan yatırım daveti var

14 Ekim 2015, 10:21
Paylaş
Ekvador’dan yatırım daveti var

Türk gıda sektörünün de hedef pazarlarından birisi olan Latin Amerika pazarının önemli ülkelerinden Ekvador’un Dış Ticaret Bakanı Diego Aulestia, Türk yatırımcıları ülkesine davet etti.

Ekvador Ticaret ve Yatırım Fırsatları Toplantısı, Ekvador Dış Ticaret Bakanı Diego Aulestia, Ekvator’un Ankara Büyükelçisi David Roberto Betancourt Ruales ve çok sayıda işadamının katılımı ile TOBB’da gerçekleştirildi.​

Toplantıya ev sahipliği yapan TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz,  Türk özel sektörü olarak, Güney Amerika ile ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem verdiklerini söyledi.  Pazar zenginliği ve çeşitliliği ile öne çıkan Güney Amerika’nın, Türkiye’nin yakın zaman içinde ekonomik ilişkilerini geliştirmek istediği öncelikli bölgelerden birisi olduğuna değinen Yavuz, Güney Ortak Pazarı (MERCOSUR) ortak ülkesi olan Ekvador’un  bu sebeple diğer pazarlara açılmada büyük fırsatlar sunduğuna dikkat çekti.

Dünyanın biyoçeşitlilik açısından en zengin ülkesi olan Ekvador ile ilişkilerin derinleşeceğine inandığını belirten Yavuz, Türkiye’nin ihracatının yarısını dünyanın en rekabetçi piyasalarına Avrupa ve Amerika’ya yaptığının altını çizdi. Yavuz, şunları söyledi:

“Ne yazık ki geçen yıl toplam ticaretimizin sadece 168 milyon dolarlık kısmını Ekvador ile gerçekleştirmişiz. Ekvadorlu dostlarımızla da çok daha geniş bir pazar üzerinde ortak iş yapma imkânımız olduğuna dikkat çekmek istiyorum.

Türkiye’yi bölgeye açılan bir kapı olarak düşünün. Türkiye’yi bir üs haline getirerek Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Asya pazarlarına erişmek mümkündür. Birlikte üçüncü ülkelerde iş fırsatlarını da değerlendireceğimiz işbirliklerinin yakın zamanda oluşacağına inanıyorum. Ticaretin önündeki engelleri kaldıralım. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizin artırılması için Serbest Ticaret Anlaşması mahiyetindeki ‘Kalkınma için Ticaret Anlaşması’ müzakerelerinin en kısa zamanda tamamlanması temennimizdir.

TOBB olarak Türk firmaları tarafından henüz tam keşfedilmemiş Latin Amerika bölgesi ile ekonomik ve ilişkilerimizin geliştirilmesine büyük önem veriyoruz.  Bu yıl Latin Amerika Ticaret Odaları Birliği AICO’nun Türkiye’deki tek temsilcisi ve Stratejik Ortağı olduk. Birliğe, gözlemci ve onursal üyeyiz. Önümüzdeki dönemde AICO ile ortak çalışmalar yaparak Türkiye ile Latin Amerika ülkeleri arasındaki ekonomik işbirliğini daha da geliştirmeyi planlıyoruz.

İş adamlarımız, Fransız Guyanası, Guyana ve Surinam dışında tüm Latin Amerika ülkelerine vize engeli olmadan gidebiliyor. Aynı şekilde Latin Amerikalı işadamları da ülkemize rahatlıkla gelip iş yapabilme imkânına sahipler. Bu fırsatı değerlendirmeliyiz.”

Ülkesindeki yatırım fırsatlarına ilişkin bir sunum yapan Ekvador Dış Ticaret Bakanı Diego Aulestia da, iki ülke arasında ticari ilişkilerin daha da artırılabileceğine inandığını dile getirdi.

Bir ticaret anlaşması yapmanın iki ülke içinde olumlu şeyler getireceğini anlatan Aulestia, “Umuyorum ki yaptığımız görüşmeler sonrasında bir ticaret anlaşması imzalanır ve iki ay içinde yürürlüğe girer” dedi.

“Biz Ekvador’u fırsatlar ülkesi olarak adlandırıyoruz” diyen Aulestia, Türkiye’nin de bütün bölge için bir köprü konumunda olduğunu kaydetti. Para birimi olarak ABD dolarını kullandıklarını hatırlatan Diego Aulestia, bunun yatırımcılara önemli kolaylıklar sağlayacağını ifade etti. Başta turizm ve tarım olmak üzere birçok alanda yatırım ve işbirliği fırsatı olduğunu belirten konuk bakan, kahve üretiminde rekabet halinde olduklarını, mutfak araç ve gereçleri, mobilya, tarım kimyasalları, ilaç, petrokimyasallar ve düz çelik konularında da imkanlar bulunduğuna değindi.

Ekvador’da yatırım sözleşmesi adını verdikleri bir anlaşma ile yatırımcılara önemli avantajlar sunduklarını açıklayan Aulestia, yeni yatırımcılara çok önemli vergi teşvikleri getirdiklerini kaydetti. Aulestia, “Yeni bir yatırımcıysanız önemli vergi indirimlerinden yararlanıyorsunuz.  Bu alanda 44 anlaşma imzaladık. Yeni yeni teşvikler getirmeye çalışıyoruz ki yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisini çekebilelim” diye konuştu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.