Gıda Hattı

Ekonomistler doları yorulmadı: Vatandaş çok ağır bir bedel ödeyebilir

24 Kasım 2021, 09:18
Paylaş
Ekonomistler doları yorulmadı: Vatandaş çok ağır bir bedel ödeyebilir
Ekonomistlerden dolara ilişkin yorum geldi. Türk Lirası’nın ABD doları karşısındaki değer kaybı yüzde yediyi aştı. Dolar 12,484 ile tarihin en yüksek seviyesine geldi. Ekonomistler dolar/TL’nin rekoru karşısında yorum yaptı:

Ekonomistlerden gelen yorumlardan bazıları şöyle;

Cem Başlevent: Emekli Ayşe teyzenin mevduat faizini tırtıklamak kolay. Tahvil faizi talimat dinlemez piyasanın ateşini ölçer ve gösterir.

Hayri Kozanoğlu: Faizleri düşüreceğim derken devlet bütçesi çökertildi. Artık hazine ancak 120'nin üzerinde bir faizle borçlanacak.

Özgür Demirtaş: Size yalvarıyorum artık hata yapmayın. Faiz düşünce enflasyon patlar, faiz kendiliğinden değil de emir ile düşünce dolar, euro, altın, emlak, arsa her türlü mal fiyatı fırlar. Öyle olunca bunları elinde tutan zenginler daha zengin malı mülkü olmayanlar fakir daha fakir hale gelir.

Yalçın Karatepe: Twitter bunu görmüş müydün diyerek araya sıkıştırdığı dolar 11,80 olduğu gibi bir iki saat öncesine ait mesajlar bile çok anlamsız geldi. Twitter Türkiye'ye özel başka bir yaklaşım uygulamalı.

Ahmet Mergen: Endeksin yükselmesine rağmen esasında endeksin yükselmediğini bana dolar bazında grafikler atarak ispatlamaya çalışanlara teşekkür ederim. Aydınlanmış oldum. Grafikleri hiç böyle bakmamıştım. İnsanın her yaşta öğreneceği bir şey oluyor. O zaman 2013'ten beri borsada hiç olmamız lazımdı.

Evren Devrim Zelyut: Olduktan sonra değil olmadan önce o konuşmayı seviyorum.

Şenol Babuşçu: Sürücü hala gaza basıyor. Freni patlamış kamyon gibi yokuş aşağı gidiyoruz. Sonumuz hayrola

Hakan Karahan: Bugünkü kur seviyesi ile önümüzdeki aylarda resmi enflasyon yüzde otuzu geçebilir. Mevcut mevduat faizi ile -15 reel faiz demek acilen tedbir alınmazsa finansal sistem bu duruma dayanamayacak.

Uğur Gürses: Vatandaş çok ağır bir bedelle faiz kamburundan kurtulduğunu zannederken yoksulluk kamburunun sırtına yüklendiğini görecek. Çok yazık…

Özcan Kadıoğlu: 200 TL'lik banknot 1 Ocak 2009 tarihinde piyasaya çıktı. 1 Ocak 2009 tarihinde 200 TL ile ne alınıyordu;

  • 131 dolar
  • 94 Euro
  • 90 sterlin 11.975
  • Japon yeni toplam 12.290

23 Kasım 2021 200 TL ile ne alınıyor;

  • 16,2 dolar
  • 14,5 euro
  • 12,2 sterlin
  • 1875 Japon yeni
  • toplam 1920

Mahfi Eğilmez: Faiz ve kur üzerinde ekonomi politikası kurulmaz ekonomi politikasının amacı nedenleri düzeltmek ve sonuca gitmek olmalı faiz bir sonuçtur. Eğer faizi belirli bir noktaya indirmek istiyorsanız politikanızı da riskleri düşünmek üzerine kurmalısınız.

Aykut Attar: Altındaki kamyon eski model. Gittiğin yola kaçış rampası yok. O zaman yokuş aşağı giderken neden gaza bastın sonuna kadar da kamyonun frenleri patlattın.

İris Cibre: Saldım çayıra mevlam kayıra madem gideri var bankalar rahatça kendini hedge etsin. Spekülasyoncular da faydalansın. Şu iyi niyetinizi hisse tarafında da görseydik keşke.

Kerim Rota: Ekonomik Kurtuluş Savaşı verdiğini zannedenler biraz çarşı pazar gezip ticaret erbabı ile konuşsalar şuan seviyelerinde piyasada ve tasarruf tercihlerinde Türk Lirası’ndan kurtulma savaşı verildiğini rahatlıkla görebilirler.

Özlem Derici Şengül: Yılbaşından bu yana değer kaybı % 60 geçişkenliği mütevazi bir tahminle % 15 alsak enflasyona 9 etki eder ve ek yük demek. Haydi bir kısmını geçmiştir diyebilirsiniz. Son 2 aydaki %40 kayıp önümüzdeki döneme 6 puan getirir enflasyon önümüzdeki 6 ayda yüzde 25'i görebilir.

Rafet Gürkaynak: Bu nesil bir hükümetin isteyince nasıl kriz çıkartabileceğini Tansu Çiller ile öğrenmişti. Alanı ekonomi idi kimsenin görmediği iktisadi gerçekleri görür ona göre politika seçerdi. Milyonlarca insan o gerçeklerin var olmadıklarını kendileri sefalete düşünce öğrendi.

Mustafa Sönmez: Pardon 12'yi bulur mu demiştim. 13 olacaktı! Erdoğan'ın Kurtuluş Savaşı mesajı yanlış anlaşıldı galiba herkes dolara koşuyor.

Adnan Ağaç: Dolar-TL 2001'den bu yana en sert yıllık yükselişini yaşıyor. 2001'de yıllık %16 yükselmiş bu yıl yaşanan yükselişi ise yüzde seksenini üzerini gördü. Dolar- TL 13,49’un Euro-TL 15,17’nin üzerine çıktı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.