Gıda Hattı

“Ekonomimiz iyi yolda”

10 Eylül 2017, 14:52
Paylaş
“Ekonomimiz iyi yolda”

Sanayi üretiminin Temmuz’da beklentileri aşarak bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,5 artış gösterdiğini belirterek, söz konusu artışın son 6,5 yılın en yüksek artışı olduğuna işaret eden Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, “Sanayi üretiminde ortaya çıkan rakamlar Türkiye ekonomisinin güçlü bir şekilde büyümesini sürdüreceğine işaret etmektedir” dedi.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, yaptığı yazılı açıklamada, Temmuz ayına ilişkin sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdi.

sanayi-otomotiv-fabrika-gidahattiSanayi üretiminde son 6,5 yılın en yüksek artışı

Sanayi üretiminin Temmuz’da beklentileri aşarak, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,5 artış gösterdiğini anımsatan Elvan, söz konusu artışın son 6,5 yılın en yüksek artışı olduğuna işaret etti.

Ortaya çıkan rakamın Türkiye ekonomisinde işlerin yolunda gittiğinin, sanayide çarkların hızla döndüğünün önemli bir göstergesi olduğuna dikkati çeken Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, şunları kaydetti:

"Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre en yüksek artışlar yüzde 28,4 ile dayanıklı tüketim malı üretimi ve yüzde 24,1 ile sermaye malı üretiminde gözlenmiştir. Sermaye malı üretiminin sanayi üretimi büyümesine katkısı 4,4 puan olarak gerçekleşmiştir. Sermaye malı üretimindeki bu artış, yatırımlardaki canlanmanın önemli bir işaretidir.

lutfi-elvan-gidahatti
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan

Son yılların en iyi rakamları

İmalat sanayisinde üretim Temmuz ayında yıllık bazda yüzde 16 artmıştır. Söz konusu artışta yüzde 31,7 ile mobilya, yüzde 20,2 ile motorlu kara taşıtları ve yüzde 19,3 ile kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı önemli rol oynamıştır.

Ekonomimiz iyi yoldadır. Birçok göstergede son yılların en iyi rakamlarına ulaşılmıştır. Sanayi üretiminde ortaya çıkan rakamlar, Türkiye ekonomisinin güçlü bir şekilde büyümesini sürdüreceğine işaret etmektedir.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.