Gıda Hattı

Ekonomik krize karşı “çayı az için” dedi, tepki yağdı!

16 Haziran 2022, 10:38
Paylaş
Ekonomik krize karşı “çayı az için” dedi, tepki yağdı!

Dünyanın en büyük çay ithalatçısı Pakistan’da yüksek ithalat maliyetini düşürmek amacıyla halka çay tüketimini azaltma çağrısı yapan Planlama ve Kalkınma Bakanı Ahsan İkbal, büyük tepki gördü.

Pakistan'da aylardır gıda, gaz ve petrol fiyatlarında artışa yol açan enflasyona ve rupinin hızla değer kaybetmesine çözüm aranıyor.

Bakan “çayı az için” dedi

Dünyanın en büyük çay ithalatçısı Pakistan'da Planlama ve Kalkınma Bakanı Ahsan İkbal, yüksek ithalat faturalarını düşürmek için halktan yardım istedi.

İthalatın hükümete ek mali yük getirmesi nedeniyle halka çay tüketimini günde bir veya iki bardakla sınırlama çağrısında bulunan Bakan İkbal, “Halkı çay tüketimini günde bir ya da iki bardağa düşürmeye çağırıyorum. Çünkü çay ithalatı için de borç alıyoruz” dedi.

İkbal ayrıca elektrik tasarrufu için işyerlerinin de erken kapanması gerektiğini belirtti. İş dünyasına saat 20.30'a kadar kepenk kapatma çağrısı yapan İkbal, hükümetin ülkeyi içinde bulunduğu ekonomik zorluktan çıkmaya yönelik çabalarına destek istedi.

Sosyal medyadan tepki yağdı!

Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı ise çay tüketimini azaltmanın ülkenin ekonomik sıkıntılarını hafifletmeye etkisinin olmayacağını ifade ederek, İkbal'in çağrısına tepki gösterdi.

Ekonomik Karmaşıklık Gözlemevi'ne göre 220 milyon nüfuslu Güney Asya ülkesi, 2020'de 640 milyon dolardan fazla maliyetle dünyanın en büyük çay ithalatçısı konumunda.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.