Gıda Hattı

Ekonomik güven endeksi, Nisan’da sert düştü!

29 Nisan 2021, 11:01
Paylaş
Ekonomik güven endeksi, Nisan’da sert düştü!

Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini yansıtan ekonomik güven endeksi, Nisan ayında yüzde 5,1 oranında azalarak 93,9 değerine düştü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekonomik Güven Endeksi, Nisan 2021 verilerini açıkladı.

Ekonomik güven endeksi, Nisan 2021

Ekonomik güven endeksi yüzde 5,1 azaldı

Ekonomik güven endeksi Mart ayında 98,9 iken, Nisan ayında %5,1 oranında azalarak 93,9 değerine düştü. Endeksteki düşüş, tüketici, reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

Tüketici güven endeksi bir önceki aya göre Nisan ayında %7,5 oranında azalarak 80,2 değerini, reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre %2,5 oranında azalarak 107,4 değerini, hizmet sektörü güven endeksi %2,0 oranında azalarak 103,3 değerini, perakende ticaret sektörü güven endeksi %5,6 oranında azalarak 103,1 değerini, inşaat sektörü güven endeksi %3,1 oranında azalarak 77,3 değerini aldı.

Ekonomik güven endeksi, sektörel endeksler ve değişim oranları, Nisan 2021

Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bir bileşik endeks olan ekonomik güven endeksi, mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşturuluyor.

Ekonomik güven endeksinin 100'den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100'den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.