AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Ekonomik büyüme ikinci çeyrekte yüzde 5’i aştı

Ekonomik büyüme ikinci çeyrekte yüzde 5’i aştı
11 Eylül 2017, 10:29

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ekonomi, 2017 yılı ikinci çeyrekte yüzde 5,1 oranında büyüdü. Piyasalarda büyümenin yüzde 5,4 oranında büyüyeceği beklentisi hakimdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye ekonomisinde 2017 yılı ikinci çeyrek büyüme rakamlarını açıkladı.

ekonomi-gidahatti (2)Büyüme beklentinin altında kaldı

Dönemsel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla, II. Çeyrek: Nisan - Haziran, 2017 verilerine göre, yılın ilk çeyreğinde yüzde 5 büyüme gösteren Türkiye ekonomisi, ikinci çeyrekte yüzde 5,1 oranında büyüdü.

AA Finans'ın Büyüme Beklenti Anketi’ne katılan 13 ekonomistin yılın ikinci çeyreğine ilişkin büyüme beklentilerinin ortalaması yüzde 5,4 olarak belirlenmişti. Ankete katılan ekonomistlerin ikinci çeyrek büyüme beklentileri en yüksek yüzde 6,3, en düşük ise yüzde 4,2 olmuştu.

TÜİK’in açıklamasına göre, gayrisafi yurtiçi hasıla ikinci çeyrek ilk tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak (2009=100), 2017 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,1 artarken, üretim yöntemiyle gayrisafi yurtiçi hasıla tahmini, 2017 yılının ikinci çeyreğinde cari fiyatlarla yüzde 16,3 artarak 734 milyar 211 milyon TL oldu.

Sektörlere göre büyüme

Gayrisafi yurtiçi hasılayı oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2017 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim değeri olarak; tarım sektörü yüzde 4,7, sanayi sektörü yüzde 6,3, inşaat sektörü yüzde 6,8 arttı. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri ise yüzde 5,7 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, 2017 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 6,5 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,1 arttı.

ekonomi-buyume-2017-ikinci-ceyrek-tuik-gidahattiTüketim harcamalarında artış 

Yerleşik hanehalklarının ve hanehalkına hizmet eden kar amacı olmayan kuruluşların(HHKOK) toplam nihai tüketim harcamaları, 2017 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirleme hacim endeksi olarak yüzde 3,2 arttı. Devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 4,3 azalırken, gayrisafi sabit sermaye oluşumu ise yüzde 9,5 arttı.

alisveris-gidahattiİhracat ve ithalat

Mal ve hizmet ihracatı, 2017 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirleme hacim endeksi olarak yüzde 10,5, ithalatı ise yüzde 2,3 arttı.

gsyh-buyume-hizlari-tuik-gidahattiİşgücü ödemeleri, 2017 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 10,8, net işletme artığı/karma gelir yüzde 22,5 arttı.

İşgücü ödemelerinin cari fiyatlarla gayrisafi katma değer içerisindeki payı geçen yılın aynı döneminde yüzde 38,1 iken, bu oran 2017 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 36,2 oldu. Net işletme artığı/karma gelirin payı ise yüzde 45,5'ten yüzde 47,8'e yükseldi.

gsyh-bilesenleri-katma-deger-paylari-tuik-gidahattiTÜİK açıklamasında, Ulusal Hesaplar Sistemi metodolojisi gereği, dönemsel GSYH değerlerinin tahmin niteliği taşıdığı, ilerleyen çeyreklerde ve yıl sonunda güncellenmiş verilerle revize edildiğine dikkat çekildi. Yıllık güncellenmiş veriler kullanılarak hazırlanan "Yıllık Gayrisafi Yurtiçi Hasıla, 2016" Haber Bülteni ile 2015 yıllık GSYH ve tüm çeyrekler, Dört dönem toplamından elde edilen 2016 yıllık GSYH ve tüm çeyrekler revize edildi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.