Gıda Hattı

Ekonomide İlk İki Hedef İşsizlik ve Sektörel Verimlilik

19 Eylül 2007, 17:41
Paylaş

60. hükümetin yeni eylem planı çalışmalarında kamunun koordinasyonundan sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, yeni dönemde önceliklerinin işsizlik, sektörel verimlilik ve büyüme olduğunu söyledi. Hükümetin en öncelikli çıkaracağı yasanın da sosyal güvenlik olacağını kaydeden Ekren, “Bu yasayla ilgili son rötuşlar yapılıyor" diye konuştu. Ekren, IMF'ye verilen taahhütler konusunda da şu anda bir değişiklik bulunmadığını ve bunların da eylem planına alınacağını belirtti.

Kamuda yeni koordinasyon dönemi, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren'in başkanlığında tüm kamu kurumlarının katılımıyla yapılan toplantıyla başladı.

Toplantının açılışında konuşan Ekren, “Başbakanlık tarafından hükümet için eylem planının hazırlanması, izlenmesi, koordinasyonu ve hükümete raporlanması görevleri başında bulunduğum devlet bakanlığına verildi” dedi. Yeni dönemde koordinasyon merkezinin de Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) olacağını kaydeden Ekren, öncelikli olarak 2007'nin son çeyreğine ilişkin bir acil eylem planı hazırlanacağını belirtti. Bu eylem planının ardından da 2008-2012 dönemi için eylem planları hazırlanacağını vurgulayan Ekren, bu planların nasıl olması gerektiğini diğer kurumlarla tartışmaya açacaklarını belirtti. 58 ve 59’uncu hükümet programlarıyla belirlenen acil eylem planında gerçekleşme oranının yüzde 80 olduğunu belirten Ekren, 205 eylem ve faaliyetten 165’inin gerçekleştiğini, 40 tanesinin ise çeşitli nedenlerle gerçekleştirilemediğini ifade etti. Ekren, yeni dönemde 7 yıllık kalkınma planı, 7 yıllık Avrupa Birliği'ne (AB) uyum programı, orta vadeli plan ve program kapsamında eylem planının oluşturulacağını söyledi.

Büyüme, istihdam, reel sektör öncelikli

Ekren, hükümetin öncelikleri konusunda bilgi vererek kişi başı 10 bin dolarlık milli gelir hedefi kapsamında büyüme konusunda çalışılacağını belirtti. “2013 için, 2023’e hazırlık amaçlı olarak 100’üncü kuruluş yıldönümünde dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri olma hedefini koruyoruz” dedi. Sektörel vizyon kazandırmanın da öncelikleri arasında olduğunu vurgulayan Ekren kamu, reel sektör, finansal hizmetler ve dış ekonomik sektörlere ağırlık vereceklerini söyledi. Eylem planında işsizliğin de önemli başlıklardan biri olacağına dikkat çeken Ekren, “Yeni dönemde ekonomik ve sosyal uzlaşma ile istihdam ve işsizlik konusunda yeni açılımlar sağlayacak düzenleme ve tedbirleri gerçekleştireceğiz” diye konuştu. İşsizlik konusunda diğer temel göstergeler kadar iyi bir seyir göremediklerini vurgulayan Ekren, bu konuya ağırlık vereceklerini kaydetti. Bu kapsamda İşsizlik Sigortası Fonu'ndan daha çok işsizin yararlanmasını planladıklarını belirten Ekren, “Bunun dışında fonun istihdamı artıracak yeni bir açılıma imkân verip vermeyeceğine de bakılacak” diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.