Gıda Hattı

Ekonomi yönetiminden G20 mesajları!

8 Nisan 2021, 00:19
Paylaş
Ekonomi yönetiminden G20 mesajları!

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun katıldığı G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısında, G20 Eylem Planının güncellenmesi, ekonomilerin güçlendirilmesi, sürdürülebilir finansman, finansal düzenlemeler ile iklim değişikliği gibi konular ele alındı.

G20 Maliye Bakanları ile Merkez Bankası Başkanları toplantısı, sanal ortamda yapıldı. Toplantıya Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu da katılarak, görüşlerini dile getirdiler.

"Finansal istikrar için Merkez Bankalarının şeffaf ve zamanında iletişimi gerekli"

Toplantıya ilişkin twitter hesabından paylaşımda bulunan Bakan Elvan, “G-20 Bakanlar toplantısına katıldık. Küresel canlanmada gelişmekte olan ülkelerin gücüne değindik. Finansal istikrar için, gelişmiş ülke merkez bankalarının şeffaf ve zamanlı iletişiminin gereğini vurguladık. Düşük gelirli ülkeleri desteklemeye yönelik somut kararlar aldık” ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası, görüşülen konuları açıkladı

Merkez Bankası’nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda ise, “Başkan Şahap Kavcıoğlu, sanal ortamda gerçekleştirilen G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısına katıldı. Toplantıda, Merkez Bankası olarak G20 Eylem Planının güncellenmesi, ekonomilerin güçlendirilmesi, sürdürülebilir finansman, finansal düzenlemeler ile iklim değişikliği gibi birçok önemli konuda görüşlerimizi paylaştık” mesajı verildi.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu da, konuya ilişkin paylaşımında, “Bugün G20 ülkelerinin Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları ile sanal ortamda bir araya geldik. Toplantıda Covid-19 Eylem Planı’ndaki güncellemeleri değerlendirerek küresel ekonomik ve finansal gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunduk” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.