Gıda Hattı

Ekolojik Ürün Devri

18 Ekim 2007, 17:14
Paylaş

Almanya'nın Köln kentinde düzenlenen dünyanın en büyük gıda fuarı ANUGA'da hiçbir katkı maddesi olmadan, tamamen doğal yöntemlerle yetiştirilen ürünler ön plana çıktı. Sağlıklı yaşam trendi gıda sektörünü de etkiliyor.

Dünyanın en önemli ve en büyük gıda fuarı ANUGA’da bu yıl en büyük ilgi doğal gıda ürünlerine gösterildi. Zira, yapılan son tüketici anketleri sağlıklı yaşam trendindeki canlılığın gıda sektörünü de olumlu etkilediğini ortaya koyuyor.

Alman Beslenme Enstitüsü Başkanı Sabine Eichner Lisboa, son yıllarda doğal gıdalara eğilimin arttığını belirtiyor ancak bu konudaki tüketici bilincinin daha da gelişmesi gerektiğine dikkat çekiyor: „Sağlıklı beslenmenin alım gücüyle doğrudan ilişkisi yok. İstedikleri takdirde alım gücü çok yüksek olmayanlar da, doğru ürünleri satın alabilirler“

Bu yılki ANUGA gıda fuarında da binlerce çeşit farklı ürünün yanı sıra, doymamış yağlarla yapılmış çikolatalar, Omega 3 asitleriyle zenginleştirilmiş gevrekler ve vücut direncini arttıracak çeşitli içecekler tanıtıldı. Bu tür hazır gıdaların sağlığa olumlu etkisi uzmanlar tarafından hala tartışılıyor ancak, Hindistan cevizi unu tanıtımı yapan stand yetkilileri ürünlerinin geniş kullanım alanına sahip olduğunu belirtiyor.

Bu yılki ANUGA fuarına 95 ülkeden 6.600’ün üzerinde firma katılırken fuara Almanya'dan sonra en fazla firma, İtalya'dan geldi. Türkiye de, ülke bazındaki en büyük katılım sıralamasında sekizinci sırada yer aldı. Türkiye, 2009 yılında düzenlenecek ANUGA fuarında da Partner Ülke olacak.

Türkiye 2009’un konuk ülkesi

Anuga fuarı genel müdürü Wolfgang Kranz, 2009 yılında 10-14 Ekim arasında düzenlenecek ANUGA'nın konuk ülkesi olacak Türkiye'nin sadece güçlü bir tarım ülkesi değil, gıda ve içecek sektöründe de kuvvetli bir ülke olduğunun altını çizdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.