Gıda Hattı

Ekolojik Tarım Organizasyonu 15. Yılını Kutluyor

18 Ekim 2007, 17:42
Paylaş

Türkiye'de organik ürün üreticilerini, sanayicilerini, ihracatçılarını, akademisyenleri, sertifikasyon kuruluşlarını ve tüketicileri bir çatı altında toplayan Ekolojik Tarım Organizasyonu (ETO) Derneği kuruluşunun 15. yılını kutluyor.

Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Atila Ertem, Türkiye çapında organik hareketin yayılması amacıyla 2008 yılının Nisan ayında iki günlük “Ülkesel Organik Ürünler Strateji Oluşturma” toplantısı düzenleyeceklerini bu sayede sektörün yol haritasını belirleyeceklerini söyledi.

Organik ürünler ile ilgili kamuoyunda bilgi ve bilinci artırmak için göreve geldikten sonra Ege İhracatçı Birlikleri ile işbirliği protokolü imzaladıklarını belirten Ertem, “Bu işbirliği sonucunda Ege İhracatçı Birlikleri'nin koordinasyonu ile 12 ihracatçı birliği ile birlikte 2007 yılı Kasım ayından başlayarak organik ürünler hakkında bilgilendirme ve organizasyon çalışmalarına ağırlık vereceğiz. Bugün Türkiye'de 100 milyon dolar seviyesinde olan organik ürünler ihracatını 10 yılın sonunda 1 milyar dolara ulaştırmak istiyoruz. Bu hedef çalışmalarımızda bizleri motive ediyor” diye konuştu.

Türkiye'de organik ürün ihracatında 1 milyar dolarlık hedefin yanında iç piyasada pazarlama ve tanıtım faaliyetleri ile iç talebi artırmayı, Türk halkının organik ürünleri tüketmesini sağlamayı amaçladıklarını belirten Ertem, bugün toplam tarım arazilerinde binde 7 seviyesinde olan organik tarım ürünleri üretimini 2015 yılında yüzde 3'e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.