Gıda Hattı

Ekoloji uzmanından dikkat çeken Caretta Caretta çıkışı!

15 Kasım 2021, 11:38
Paylaş
Ekoloji uzmanından dikkat çeken Caretta Caretta çıkışı!

Caretta caretta neslinin tehdit altında olmadığını belirten Ekolog Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, “Doğa, tüm hayvanların dengesini sağlıyor. Carettaları böyle korumaya devam edersek, plajlarda insanlar denize girecek yer bulamayacak.” dedi.

Türkiye Ormancılar Derneği Akdeniz Şube Başkanı Ekolog Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, Gazeteci-yazar Erdoğan Kahya başkanlığındaki Antalya Dostlar Platformu’nun geleneksel toplantısına konuk olarak, çevre sorunlarına ilişkin görüşlerini dile getirdi.

“Hepimiz çevreci olmak zorundayız”

“Çevre sorunu diye bir şey yoktur. Çünkü çevre yaşamsal bir konudur. Yaşamda kalmak istiyorsak hepimiz çevreci olmak zorundayız” diyen Neyişçi, 1980’li yıllarda Akdeniz Üniversitesi bünyesinde kurdukları Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde, ev kadınlarına çevre eğitimi verdiklerini hatırlattı. Neyişçi, “Ev kadınları ilk kez üniversite gördü, aldıkları eğitimle ilk kez çevrenin önemini kavradı. Evine döndü, hem evinde hem mahallesinde uygulamaya, diğer insanlara örnek olmaya başladı. Belediyelere çöp kutuları konusunda baskı unsuru oldular. Çocuklarımıza bu tür eğitimler neden verilmez?” diye sordu.

“Kentin kiracısı mıyız?”

İnsanların yerlere çöp attığını, çöplerini konteynerlerin içine değil dışına bıraktığını belirten Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, "Gençler zaman zaman çöp topluyor, birileri de nasıl olsa çevreciler topluyor diye atıyorlar. Bu nedenle ki kentle aramızda bir aşk ilişkisi kuramıyoruz. Yerlere çöp atanlar kendi kentlerinde kiracı gibi yaşıyorlar" dedi.

“Caretta carettaların geleceği tehdit altında değil”

Alageyiklerin ana yurdunun Düzlerçamı ormanları olduğunu söyleyen Neyişçi, "Alageyik Düzlerçamı orjinlidir ve dünyaya yayılmıştır. Alageyikler üzerinde çalışan bilim adamı maalesef yok. Caretta carettalar için 8 ayrı bilim kurulu var. Bu nedenledir ki carettaların geleceği tehdit altında değil. Carettaları böylesi korumaya devam edersek, plajlarda insanlar denize girecek yer bulamayacak. Oysa doğa tüm hayvanların dengesini sağlıyor" dedi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.