Gıda Hattı

Ekmekten böcek mi çıkacak?

30 Ekim 2018, 21:14
Paylaş
Ekmekten böcek mi çıkacak?

Ete göre çok daha verimli ve çevreye duyarlı olduğu öne sürülen böcek proteininin hayatımıza girmesi çok yakın.

Hızla artan dünya nüfusunu besleyebilmek için 2050 yılında dünya gıda üretiminin %60 oranında artması gerekiyor. Bu miktar, değişen iklim koşulları ve daralan tarım arazileri nedeniyle giderek uzaklaşan bir hedef gibi dursa da, insanlık kolay kolay pes edecek gibi durmuyor.

Bilim insanları her gün gıda güvencesinin sağlanması yönünde yeni çözümler üretiyor.

Dünya şimdilik gıda sorununun çözülmesi için bazı temel yollar üzerinde araştırmalarını sürdürüyor. Bunlardan biri sentetik gıdalar. Laboratuvarda et üretmek şimdilik çok pahalı olsa da gelecekte bu sayede vejetaryenlerin bile et tüketebileceği düşünülüyor.

Bir diğer çalışma alanı, bitkisel ürünlerin verimliliğinin artırılması. Bu amaçla geleneksel ıslah ve gen mühendisliğini içeren araştırmalar son hızla devam ediyor.

Alternatif yiyecek kaynakları araştırılıyor

İlgi çekici araştırma alanlarından biri ise alternatif yiyecek kaynakları. İnsan beslenmesinde karbonhidrat, protein ve yağlar yanında, vitamin, mineral, lif gibi fonksiyonel besin ögelerinin dengeli şekilde tüketilmesi gerekiyor.

Özellikle protein kaynağının esansiyel aminoasit denilen, vücudun dışarıdan almaya ihtiyaç duyduğu bileşikler açısından zengin olması tercih ediliyor.

Brezilya'daki Rio Grande Federal Üniversitesi'ndeki araştırmacılar alternatif protein kaynakları üzerine eğiliyor. İnsan tüketimine uygun böcekler üzerine araştırmalarını yoğunlaştıran ekip, özellikle bir cins hamam böceğini kullanarak önemli bir yeniliğe imza atmış durumda: Böcek unlu ekmek.

Böcekler hayvanlardan 20 kat daha verimli

Bu konuda çalışan öğrenciler Andressa Jantzen, Lauren Menegon ve Prof. Myriam Salas Mellado, böceklerin yedikleri besinleri insanlar tarafından tüketilebilecek bir hale dönüştürmede şaşırtıcı derecede verimli olduğunu söylüyor. Büyükbaş hayvanlarla karşılaştırıldığında böceklerin neredeyse 20 kat kadar daha verimli olduğu ileri sürülüyor.

Araştırmalarda kullanılan hamam böceği türü Nauphoeta cinérea, protein açısından oldukça zengin. Yaklaşık %65'i proteinden oluşan bu böcek, 9 esansiyel aminoasidin 8'ini bünyesinde barındırırken omega 3 ve 9 gibi yüksek kalite yağ asitlerini de içeriyor.

Araştırmada böcekler kurutularak toz haline getirilmiş ve ekmeklik una %10 oranında karıştırılmış. Bu unla hazırlanan ekmekte, standart ekmeğe göre %49,16'lık bir protein artışı gözlenmiş. Ayrıca bu unun katılması, ekmek kalitesinde de algılanabilir bir değişikliğe neden olmamış.

Hayvancılıkta verim düşük, atık yüksek

Üniversitenin Gıda Teknolojisi Laboratuvarında yürütülen araştırmanın sonuçları henüz pratiğe dökülebilmiş değil. Ülkenin ulusal sağlık ajansı, böceklerin insan gıdası olarak kullanılmasına halen izin vermiyor.

Ancak bunun yakın zamanda bir gereksinim olarak tüm dünyanın karşısına çıkacağı bir gerçek.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü insan tüketimine yönelik büyük ölçekli böcek üretiminin faydalarını şu şekilde sıralıyor: 1 kg böcek üretmek için 2 kg yem gerekirken 1 kg et için 8 kg yem gerekiyor. Böcek üretiminde çok daha az su kullanılıyor, çok daha az sera gazı oluşuyor.

Böceğin et üretimine karşı bir diğer avantajı, böceğin tamamının gıda olarak tüketilebilmesi. Hayvancılıkta ise deri, kemik, iç organlar gibi önemli bir bölüm gıda dışı tüketime gidiyor ya da atık haline geliyor.

Yeni gıda arayışları: Kafadan bacaklılar

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.