Gıda Hattı

Ekmekte 300 gram zorunluluğu yarın başlıyor

6 Haziran 2008, 15:35
Paylaş

Halk tipi ekmekte asgari büyüklüğün 300 gram olmasına ilişkin zorunlu uygulama, yarın başlıyor. Türkiye Fırıncılar Federasyonu (TFF) Başkanı Halil İbrahim Balcı, halen 40 ilde halk tipi ekmeğin 300 gram olarak üretildiğini, yarın itibariyle Türkiye genelinde bütün fırınların buna uyacağını söyledi.

Balcı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın Mart ayında çıkardığı ekmek kodeksi uyarınca halk tipi ekmeğin büyüklüğünün 300 gram olarak belirlendiğini hatırlatan Balcı, bu düzenlemeye desteklediklerini belirtirken, gramajın yükseltilmesinin işçilik maliyetini düşürmesi nedeniyle fırıncının yararına olduğunu söyledi.

Küçük ekmeklerin daha fazla kabuk içermesi nedeniyle kalitesinde ve damak tadında bir azalma olduğuna işaret eden Balcı, büyük ekmek üretiminin ekmekte kaliteyi artıracağını, üretim açısından da bir sorun yaratmayacağını vurguladı.

"Bazı fırınların büyük ekmek satmakta zorlandığı, tüketicilerin daha küçük ekmeği tercih ettiği" yönündeki beyanları da değerlendiren Balcı, bunun önemli bir sorun oluşturmadığını, Sakarya'da fırınların 400 gram ekmek ürettiğini, lezzet nedeniyle tüketicilerin daha fazla tercih ettiğini söyledi.

"Fırınların, ekmekte gramaj artışını zam fırsatı olarak değerlendirebileceği" yönündeki soru üzerine TFF Başkanı Balcı, federasyon olarak, bir çuval unun fiyatı 50 kg'ı geçmediği sürece ekmeğin bu yıl için kg fiyatını 2,5 YTL olarak belirlediklerini hatırlatarak, şöyle konuştu: "Kg fiyatı 2,5 YTL'yi aşmadığı sürece fiyat ayarlamaları, maliyetleri dikkate alarak makul. Ama, 2,5 YTL'yi aşarsa federasyon olarak müdahale ederiz ve yaptırım uygularız. Daha önce 47 YTL olan bir çuval unun fiyatı, hasadın başlaması ile birlikte 45 YTL'ye geriledi. Ama, yoğun talep nedeniyle fazla gevşeme yok. küresel talebin ve fiyat artışının devam etmesi nedeniyle, TMO gereken önlemi alarak, sürekli ithalata devam etmeli. Yoksa yıl sonunda yine sorun olur."

Ekmek tebliği ile aynı zamanda ekmekte katkı maddesi oranlarının da düzenlendiğinin hatırlatılması üzerine, Balcı, ilgili kurumların yoğun denetim yaparak, oranlara uyulup uyulmadığını tespit etmesi gerektiğini kaydetti.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın Ekmek Kodeksi

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın 5 Mart tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği'nde yaptığı değişiklik ile halk tipi ekmekte asgari büyüklük 300 gram olarak belirlenmişti.

Tebliğ ile tüketicinin korunması amacıyla, kepekli, yulaflı, mısırlı gibi ekmek çeşitlerine katılacak tahıllara ilişkin alt ve üst limitler getirilirken, ayrıca, Trabzon/Vakfıkebir ekmeği de ilk kez mevzuata girmişti. Halk tipi ekmekte asgari gramajın belirlenmesi, tüketicinin korunması açısından büyük önem taşıyor. Tüketici, gramajına bakarak fiyat karşılaştırması yapabilecek.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.