Gıda Hattı

Ekmek kaç TL oldu? Ekmeğe zam geldi mi? Ekmek fiyatı ne kadar?

22 Kasım 2021, 16:55
Paylaş
Ekmek kaç TL oldu? Ekmeğe zam geldi mi? Ekmek fiyatı ne kadar?
Ekmek kaç TL oldu? Ekmeğe zam geldi mi? Ekmek fiyatı ne kadar? Dolar kurundaki yükseliş, gıda fiyatları üzerinde etkili olmaya başladı. Maliyetleri artan üreticiler zor zamanlar yaşarken, mecburen ürettikleri ürünlere de zam yapmak zorunda kalıyor. Peki Ekmek kaç TL oldu? Ekmeğe zam geldi mi? Ekmek fiyatı ne kadar?

BİR HAFTADA FAHİŞ YÜKSELİŞ50 kilogramlık un çuvalının fiyatı, son iki haftada 200 TL'den 360 TL'ye çıktı. Bu durum ise fırıncı esnafını zora soktu.

Elektrik, doğalgaz, kira ve işçilik fiyatlarının yanı sıra bir de un fiyatlarındaki önlenemez yükselişin bedelinin ağır olduğu ifade edildi.

EKMEK ZAMMI KAÇINILMAZUn fiyatlarının bir haftada böylesine yükselmesinin normal olmadığını dile getiren fırıncı esnafı, “Dişimizi sıkıyoruz. Ama nereye kadar? Biz de ev geçindiriyoruz. İşçi çalıştırıyoruz. Masraflarımız katlandı. Zam yapmayı hiç de istemiyoruz. Ama durum ortada” diyerek tepkilerini dile getirdi.

“3-4 TL ARALIĞINDA EKMEK SATILACAK”Sözcü'de yer alan habere göre; yüksek maliyetler nedeniyle fırınların 10 güne kadar kepenk kapatmaya başlayacaklarını ifade eden Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Cihan Kolivar, 50 kilogramlık un çuvalının fiyatının son 2 haftada 200 TL'den 360 TL'ye çıktığını söyledi.

Fırınların un alamamaya başladığını ve böyle giderse ekmek üretiminin büyük riske gireceğini anlatan Kolivar, bugünden itibaren İstanbul'da bazı fırınların 3-4 TL aralığında ekmek satmaya başlayacaklarını belirtti.

EKMEĞE ZAM FIRINCILAR İÇİN ÇÖZÜM OLMAZZammın fırınlar açısından çözüm olmadığını vurgulayan Kolivar, vatandaşın alım gücünün zayıfladığını, bu yüzden doğalgaz, elektrik ve su gibi faturalarda devletin indirim yapmasını beklediklerini kaydetti.

“Pazar günü için 305 TL'ye un aldık, pazartesi için 360 TL istediler” diyen Kolivar, un fiyatındaki artışın devam edeceğini vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

“Bize doğalgaz ve suyu belediyeler veriyor. Ruhsatlı fırınlarda bunları en azından indirimli verin. Mesela bizde sanayi tipi doğalgaz yerine ev tipi yapın. Ruhsatsız fırınlara da doğalgaz ve su vermeyin. Çünkü onlar hem kaçak hem de kayıtdışı işçi çalıştırarak zaten maliyetini düşürüyor ve haksız rekabete neden oluyor.

Bunlara belediyenin dur demesi gerekiyor ama tüm taleplerime rağmen ruhsatsız fırınlar konusunda belediye bize yardımcı olmuyor. Kemal Kılıçdaroğlu herkesle kucaklaşacağız diyor.

Biz de diyoruz ki ruhsatsız fırınlara karşı sadece kanunu uygulasın belediyeler yeterli. Böyle giderse işini düzgün ve kanuna uygun yapan fırınlar üretim yapamayacak.”

Ekmek kaç TL oldu? Ekmeğe zam geldi mi? Ekmek fiyatı ne kadar?

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.