Gıda Hattı

Ekmek, buğday ve gıda fiyatları ile ilgili önemli gelişme! Erdoğan duyurdu...

12 Haziran 2022, 22:37
Paylaş
Ekmek, buğday ve gıda fiyatları ile ilgili önemli gelişme! Erdoğan duyurdu...
Son dönemlerde gelen zamlar ile birlikte İstanbul'da bir ekmek fiyatı 4 ile 7 lira arasında değişirken Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kritik bir açıklama geldi. Erdoğan tahıl koridoruyla ilgili, "Önümüzdeki hafta içinde gerek Sayın Putin'le gerek Zelenski ile görüşerek ne gibi adımlar atarız bunları konuşacağız." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Van'da "Gençlik Buluşması" etkinliğinde kritik açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın en kritik açıklamalarından biri Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili olandı. Erdoğan savaş nedeniyle yaşanan buğday krizi hakkında bilgi verdi. Erdoğan tahıl koridoruyla ilgili, "Önümüzdeki hafta içinde gerek Sayın Putin'le gerek Zelenskiy ile görüşerek ne gibi adımlar atarız bunları konuşacağız." ifadelerini kullandı.

Dünya genelinde savaş nedeniyle buğday, ekmek ve gıda fiyatları yükselişe geçmişti. İstanbul, Türkiye'nin en pahalı ekmeğinin satıldığı ken olmuştu. Semttem semte ekmek fiyatlarının değiştiği İstanbul'da bir ekmek 4 ile 7 lira arasında. İBB'ye bağlı Halk Ekmek ise bir ekmeği 2 liraya satıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan buğday krizi ile ilgili şunları söyledi:

Ekonomik istatistik eğrileri iner çıkar vs. Ama şu gerçeği görmemiz lazım. Tüm dünya, başta ABD olmak üzere; ekonomik çıkmazın içinde değil mi? Diğer tarafta Ukrayna-Rusya arasında bir savaş var. Tarım ürünlerinde bunların ciddi bir oranda bu ülkelerden geldiğini biliyoruz. Bu sıkıntılarda bizim sıkıntımız yok. Stoklarımızda 5 milyon ton buğdayımız var. Bunlara rağmen daha da artıralım diyoruz. Bununla ilgili bakan arkadaşlarımız Rusya'daki muhataplarıyla görüşmeler yaptılar. Oradaki yolu açma niyetindeyiz. Sadece kendimize değil 3. ülkelere de mal gönderme gibi bir çalışmanın içerisinde olacağız. Görüşmeler devam ediyor. Dün akşam da ilgili bazı kişilerle görüşmeler yaptık. Önümüzdeki hafta içinde Zelenski ve Putin'le görüşmeleri yapmak suretiyle ne gibi adımlar atabiliriz, konuşacağız. Çıkmış eski büyükelçi müsvettesi terbiyesiz, adalarla ilgili Yunanistan'ın hakkı diyor. Düşünebiliyor musunuz bu adamlar bu ülkede büyükelçilik yaptı. Biz yerli, milli asli duruşumuzla yolumuza devam edeceğiz. Tüm bu sıkıntıları da söke söke aşacağız.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.