Gıda Hattı

Ekmeğe Büyük Zam Kapıda

9 Şubat 2008, 13:09
Paylaş

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, un fiyatlarındaki artış sonucunda, bu yıl içinde ekmek fiyatlarının yüzde 20-25 oranında zamlanmasının söz konusu olacağını söyledi.

Balcı , Federasyon Genel Merkezi‘nde düzenlediği basın toplantısında, geçen yıl un fiyatlarının yüzde 35 zamlandığını, bir çuval unun fiyatının 31 YTL ‘den 42 YTL ‘ye çıktığını ve bunun sonucunda da ekmek fiyatlarının arttığını hatırlattı.

Buğdayda küresel ısınmadan kaynaklanan bir kısıtlılığın söz konusu olmadığını belirten Balcı , “Hasatta bir düşüş olmamasına rağmen buğdayda aşırı bir fiyat artışı varsa, un fiyatları da artıyorsa, bazı insanların küresel ısınmanın arkasına sığınıp kazanç elde ettiklerini görüyoruz” dedi.

Küresel ısınma bahane edilerek un fiyatlarındaki yüzde 35’lik artışın kabul edilemeyeceğini kaydeden Balcı , şöyle konuştu: “Ekmek fiyatlarının 1 yıl içinde yüzde 60-70 artış gösterdiği zamanlar olmuştur. Bugünkü şartlara bakılacak olursa 2008’de ekmek fiyatlarında yüzde 20-25 zam söz konusudur. Bugünkü veriler zammı zorunlu kılıyor. Bu oranın daha da artmaması için TMO‘nun gayret göstermesi gerekiyor.” Fırıncı esnafının, artan girdi maliyetlerini tüketiciye yansıtmamak için gayret gösterdiğini ve bu gayretin göz ardı edilmemesi gerektiğini anlatan Balcı , 2004 yılından bu yana Ankara ‘da ekmek fiyatlarının yüzde 33 zamlandığına dikkati çekti

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.