Gıda Hattı

Ekinini düzenli sulayan pamuk çiftçisi rekoltede artış bekliyor

27 Ağustos 2006, 17:21
Paylaş

Elektrik kesintileri nedeniyle tarımsal sulamada yaşanan sorunlarla gündeme gelen Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde, elektrik kesintilerinin önlenmesi çiftçiyi sevindirdi. Ekinini sorunsuz bir şekilde sulama fırsatı bulan çiftçi, pamuk rekoltesinde artış bekliyor.
Yaklaşık 350 bin dönüm pamuk ekiminin yapıldığı Viranşehir'de tarımsal sulamaya devam ediliyor. Geçen senelere oranla bu sulama sezonunda elektrik kesintilerinin ciddi bir şekilde yaşanmaması, ekinini sorunsuz bir şekilde sulayan çiftçinin yüzünü güldürüyor...

Elektrik kesintileri nedeniyle tarımsal sulamada yaşanan sorunlarla gündeme gelen Þanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde, elektrik kesintilerinin önlenmesi çiftçiyi sevindirdi. Ekinini sorunsuz bir şekilde sulama fırsatı bulan çiftçi, pamuk rekoltesinde artış bekliyor.
Yaklaşık 350 bin dönüm pamuk ekiminin yapıldığı Viranşehir'de tarımsal sulamaya devam ediliyor. Geçen senelere oranla bu sulama sezonunda elektrik kesintilerinin ciddi bir şekilde yaşanmaması, ekinini sorunsuz bir şekilde sulayan çiftçinin yüzünü güldürüyor.
Elektrik kesintileri nedeniyle daha önce dönüm başı 200- 300 kilo pamuk alınabildiğini ifade eden Ziraat Odası Başkanı Bahri Ekinci, bu sezon düzenli sulama yapan çiftçinin 500- 600 kilo rekolte beklediğini söyledi.
İlçe arazisinin verimli olduğunu belirten Ekinci, "Ancak kendi imkânları ile sulu tarıma geçen çiftçimiz düzenli elektrik alamadığı için bundan bir türlü istifade edemedi. Bu sene rekolteden umutluyuz. Pamuk fiyatları alabildiğine düşük. 2 yıl önce 1 YTL'ye sattığımız pamuğu bu geçen sene 40-50 YKr'ye sattık. Çiftçimiz pamuk fiyatlarının tatmin edici olmasını istiyor" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.