Gıda Hattı

Eker: Pamuk Fiyatının Yüzde 43' Destek Olarak Veriliyor

19 Nisan 2007, 13:13
Paylaş

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, 2006 yılı itibariyle pamuk fiyatının yüzde 43'ünü ‘devlet desteklerinin’ oluşturduğunu belirtti.

Ulusal Pamuk Konseyinin tanıtımı amacıyla, Tarım ve Köyişleri Bakanlığında düzenlenen toplantının açılışında konuşan Bakan Eker, tarımda her ürüne aynı desteğin verilmesine karşı olduklarını, verimlilik ve kalite, standartta dayalı destek öngördüklerini aktardı. Destek olarak verilen her kuruşta 70 milyon insanın hakkı bulunduğunu vurgulayan Eker, “Kimse bu kaynağı popülist bir yaklaşımla kullanma hakkına sahip değil” dedi.

Konuşmasında 2002–2006 döneminde tarımda yaşanan gelişmeler hakkında karşılaştırmalarda bulunan Eker, 2002 yılında 2,3 milyon ton olan pamuk üretiminin 2006'da 2 milyon 550 bin tona çıktığını, verimin de 325 kg/dekardan, 407 kg/dekara yükseldiğini kaydetti.

2002 yılında pamukta ton başına verilen devlet desteğinin de 127 milyon liradan, 2006'da 395 YTL'ye çıktığını açıklayan Eker, pamukta desteklerin fiyata oranının yüzde 16'dan yüzde 43'e ulaştığını belirterek, “pamukta fiyatın yüzde 43'ünü devlet destek olarak ödüyor” dedi.

Hükümet olarak şimdiye kadar elektriğe hiç zam yapmadıklarını hatırlatan Eker, ancak uluslararası piyasalardaki girdi fiyatlarına bağlı olarak mazot ve gübrede fiyat artışları yaşandığını kaydetti. Enflasyonun üzerindeki fiyat artışlarının telafisi amacıyla, hükümetleri döneminde 492 milyon YTL'si bu yıl olmak üzere tarımda 1,5 milyar YTL mazot desteği verildiğini açıklayan Bakan Eker, bu yıl tarıma toplam 5,3 milyar YTL destekleme ödemesi yapılacağını hatırlattı.

“Yapılmayanın hesabı sorulmuyor”

Tarımda birçok önemli yasal düzenlemenin hükümetleri tarafından çıkarıldığını, ürün konseylerinin de geçen yıl çıkarılan Tarım Çerçeve Kanunu’na dayalı olarak kurulduğunu belirten Bakan Eker, şimdiye kadar pamuk, zeytin ve zeytinyağı, turunçgil ve fındık ürünlerinde Ulusal Konsey kurulmasına ilişkin mevzuatın çıkarıldığını, turunçgil, hayvancılık, süs bitkileri, bağcılık, yağlı tohumlar konularında Ürün Konseyleri kurulması yönündeki çalışmaların da sürdüğünü söyledi. “Zimbabwe'de bile Pamuk Konseyi var” diyen Bakan Eker, şöyle konuştu:

“Türkiye'de siyaseten yapılmayan şeylerin hesabı sorulmuyor, müfettiş geliyor, (niye şunu yaptın, niye bunu yaptın) diye soruyor. (Niye ürün konseylerini kurmadın, önemli kanunları çıkarmadın) diye soran yok, bizim bu yaptıklarımızın değerlendirmesini tarih yapacak. 1983'te tohumluk ithalatı serbest bırakıldı kanun 2004'te çıktı. Tohumculuk Kanunu’nu 2006'da çıkardık, çok haksız eleştirilere uğradık, ne Amerikan uşaklığımız kaldı ne başka bir şey. Ama biz bunları düşünmeden yolumuza devam edeceğiz.”

Lisanlı depoculuk ve tarım sigortası kanunlarına da değinen Bakan Eker, bunları “bir çağı kapatıp, yeni bir çağ açan uygulamalar” olarak nitelendirdi. Bakan Eker, tarımda işletme büyüklüğünü artırmak amacıyla miras hukukundaki değişiklik çalışmalarının sürdüğünü sözlerine ekledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.