Gıda Hattı

Eker: Kuraklıkta Vergi Desteğiyle İlgili Müracaat Süresinin Uzatılmasını Gerektirecek Durum Yok

6 Ağustos 2007, 18:20
Paylaş

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, kuraklıktan etkilenen çiftçilere verilecek desteğe ilişkin müracaat süresinin uzatılmasını gerektirecek herhangi bir durum olmadığını söyledi.

Adapazarı'na yeğeninin düğününe katılmak üzere gelen Eker, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kuraklıktan etkilenen çiftçilerle ilgili hükümetin aldığı kararlar doğrultusunda, çiftçilere belirli oranlarda destek sağlandığını belirten Eker, bu destek için çiftçilere tanınan müracaat süresinin 31 Temmuz'da sona erdiğini hatırlattı. 4 Temmuz'da yayınlanan kararnameyle kuraklıktan etkilenen çiftçilerin mağduriyetinin giderilmesinin amaçlandığını kaydeden Eker, şunları söyledi:

"Bakanlık kararına göre, özellikle hububat üreticileri mağdur olmuşlarsa ve il itibariyle yüzde 3 ve daha fazla zarar görmüşlerse, hükümet olarak Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarını 1 yıl erteledik. İkinci olarak, hububat ekicilerinin zarar gördüğü yerlerde, buğday ekili alanlarda dekar başına 15 YTL, arpa için 12 YTL, fiğ gibi yem bitkileri için de 20 YTL olmak üzere kuraklık desteği ödeniyor. Bunun için müracaat süresi 31 Temmuza kadardı. Bu tarihte müracaat süreleri doldu.

Türkiye'de kuraklıktan zarar gördüğü tespit edilen 40 ilde bu destek uygulanıyor. Vatandaş ve çiftçilerin yaptığı müracaatlar sonucunda hasar tespit komisyonları hasarı tespit ediyor. Daha sonra belirlenen miktarlarda çiftçilere yardım yapılacak. Şu an için müracaat süresini uzatacak herhangi bir durum yok. Tekrar öyle bir durum olursa onu ayrıca değerlendireceğiz."

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.