Gıda Hattı

EKER: "GIDADA KDV İNDİRİMİ ÇALIŞMASI TAMAMLANMAK ÜZERE"

26 Şubat 2007, 14:55
Paylaş

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, bazı gıda ürünlerinde KDV oranlarının düşürülmesine yönelik çalışmanın, Maliye Bakanlığı'nca tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. Eker, “Konu Bakanlar Kurulunda görüşüldü. Çok yakın zamanda açıklanacak” dedi.

Hür Sanayici ve İşadamları Derneği (HÜRSİAD) tarafından Ankara Sheraton Oteli'nde düzenlenen Gıda Zirvesi'ne katılarak bir konuşma yapan Bakan Eker, Türkiye'deki gıda sektörü hakkında bilgiler verdi. Eker, 28 bin üretici iş yeri, 400 bin civarında da satış yeri ile gıda sektörünün, toplam milli gelirin yaklaşık yüzde 5'ini ihtiva eden önemli bir sektör olduğunu söyledi. AK Parti iktidarı döneminde bir çok alanda olduğu gibi gıda alanında da önemli gelişmeler kaydedildiğini anlatan Eker, bu dönemde çıkartılan 5179 sayılı Gıda Kanununu AB standartlarına göre hazırlanan temel bir kanun olduğunu kaydetti.

İktidarları döneminde gıda denetimleri konusunda da önemli çalışmalar yapıldığını ifade eden Eker, 2002 yılında 39 bin olan gıda denetimi sayısının, 2006 yılında 244 bine çıktığına işaret etti. Temel hedeflerinin; “Çiftlikten çatala veya tarladan sofraya” gıda güvenliği olduğunu belirten Eker, şunları söyledi:

“Tabi bu hedef, sadece kanun hazırlayarak veya denetim yaparak olmuyor. Gıda üretiminden, ticaretinden, muhafazasından ve endüstrisinden söz edildiği zaman aslında toplumsal bir kültürden de bahsediyoruz. Koyduğumuz kuralları toplumun özümsemesi gerekiyor. Bu da akşamdan sabaha olmuyor.

Örneğin Türkiye'de yılda 11,5 milyon ton süt üretiliyor, bu miktarın ancak yüzde 30'u hijyenik şartlarda üretiliyor. Geriye kalan miktarın bir kısmı aile içinde tüketiliyor, bir kısmı da sokak aralarında satılıyor. Eğitimli insanlarımız bile sokak aralarından süt alıyor. Paris'te bir sokaktan süt alınmaz ama kurallara aykırı olsa da Ankara'da bu alınır. Bu sorunu hep beraber aşmamız gerekiyor.”

“Çalışma tamamlanmak üzere”

Temel gıda ürünlerinde KDV oranlarının düşürülmesinin tüm sektörün ortak beklentisi olduğunu vurgulayan Eker, konuyla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Maliye Bakanlığı tarafından geniş bir çalışma yapıldığını, bu çalışmanın da tamamlanmak üzere olduğunu kaydetti. Eker, “Konu Bakanlar Kurulu’nda da görüşüldü, bazı gıda ürünlerinde KDV'nin düşürülmesine yönelik Maliye Bakanlığınca yapılan çalışma tamamlanmak üzere, çok yakın zamanda gelecek” dedi.

KDV indirimi konusunda Meclis’te de açıklamalar yapan Bakan Eker, “Et, süt, peynir ve bebek maması gibi temel gıda maddelerine yönelik KDV indirimi çalışması yapılıyor. Maliye birkaç aydır, hangi kalemlerde indirim yapılacağı üzerinde çalışıyor. Sanırım bir-iki hafta içinde biter, biz de açıklarız” dedi. Eker, hormonlu hayvanlarla ilgili bir soru üzerine de, “Ankara'da hormon kullandığı saptanan bazı yetiştiricilere yönelik operasyon yapıldı. Bu tarz hormonlar ABD gibi bazı ülkelerde serbest. Ama AB ve Türkiye'de yasak. Kurban Bayramı öncesi başlattığımız operasyonlar sürüyor. Piyasaya sürülmüş bu tür et yok. Herkesin içi rahat olsun. Ankara civarında birkaç besici yakalandı. Operasyonlar sürecek” şeklinde konuştu.

Bazı gıda ürünlerinde halen uygulanan KDV oranları şöyle:

Yüzde 18: Mama, Dondurma, Sütlü Tatlılar, Sucuk, Salam, Sosis, Bisküvi, Çikolata, Meyve Suyu

Yüzde 8: Süt, Parça et, Kıyma, Bakliyat, Çay

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.