Gıda Hattı

Eker: Dünyaya sofralık zeytin satamayız, ısrar edersek kaybederiz

29 Ocak 2007, 16:41
Paylaş

Tarım Bakanlığı'nın sofralık zeytinde dikim desteklerini sınırlandırmaya dönük çalışması, Anatolive Zeytin ve Zeytinyağı Fuarı'nın gündemini de oluşturdu. Zeytindostu Derneği tarafından Dış Ticaret Müsteşarlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği'nin desteği ve Ezgi Ajans’ın organizasyonu ile gerçekleştirilen fuarın açılışında konuşan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, zeytinde destekleme modelini yağlık ve sofralık şeklinde ayıracaklarını açıkladı. Eker, Türkiye'de 115 milyon zeytin ağacı bulunduğunu ama bunun yüzde 80'inin Gemlik sofralık çeşidinden oluştuğunu söyledi.

Türkiye'nin dış pazar avantajlarını iyi değerlendirmesi gerektiğini vurgulayan Eker, sektör temsilcilerine yağlık çeşitleri özendirmek için sofralık zeytine desteği kısma planlarını açıkladı. Eker, “Türkiye'de ihtiyaçtan fazla Gemlik sofralık ağacı var. Ama sofralık zeytini dünyaya satamazsınız. Buna rağmen Gemlik dikimine desteği sürdürürsek dış pazarlardan pay kapacak yağlık çeşit avantajımızı kaybederiz” dedi. Ulusal Zeytin Konseyi'nin kuruluşuyla ilgili yönetmeliğin tamamlandığını da hatırlatan Eker, Türkiye'nin ilk ürün konseyinin zeytinle ilgili olacağını kaydetti.

Bu arada “2. Avrasya İçecek ve Sanayileri Fuarı”nın açılışı da Bakan Eker ve TİM Başkanı Oğuz Satıcı tarafından yapıldı. Eker, Türkiye'nin içecek sektöründe geniş potansiyele sahip olduğunu ancak bunu daha iyi değerlendirmesi gerektiğini vurgularken, fuara katılımın düşük olduğuna dikkat çekerek, “İçecek sektörü Türkiye'nin çekici motorlarından biri olacaksa, bu fuarlara ilgi artmalı” şeklinde konuştu.  

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.