Gıda Hattı

EKER'DEN İRAN'A ORTAK ÜRETİM ÖNERİSİ

12 Mart 2007, 13:11
Paylaş

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, resmi bir ziyaret gerçekleştirdiği İran'a, kimyasal gübre alanında ortak yatırım için işbirliği önerisinde bulundu.

Ziyarette İran Ticaret Bakanı Mesud Mirkazımi ile bir araya gelen Bakan Eker, Türkiye ve İran'ın aynı coğrafyayı paylaştığını, bunun ticaret alanında yakın işbirliğini zorunlu kıldığını söyledi. Bakan Eker, yakın geçmişte iki ülke ilişkileri ve ticaret hacminde “ümit verici” gelişmeler yaşandığına işarete ederek, ortak ticaret hacminin 7 milyar dolara yaklaştığını kaydetti. “İran ile ilişkilerin her alanda geliştirilmesi, bizim için üzerinde durulması gereken bir konudur” diyen Eker, her alanda ortak yatırımlar yapılması ve ikili ticaretin dengeli bir şekilde sürdürülmesini hedeflediklerini belirtti.

Kimyasal gübrede ortak yatırım

Mevcut ticari ilişkilerin daha da ileri götürülmesi için somut adımlar atılması gerektiğini, buna yönelik bazı somut önerileri olduğunu belirten Eker, Türkiye ve İran'ın yıllık milyonlarca ton kimyasal gübre kullandığına ve bunun büyük kısmını da ithal ettiğine işaret etti. “Bu alanda imkanlarımızı birleştirerek ortak yatırım yapılması konusunda projemiz ve teklifimiz var. Ortak yapılacak bir tesisle, İran ve Türkiye çiftçisinin ucuz ve kolay gübre temin etmesi sağlanabilir” diyen Eker, bu konuda İran tarafından destek istedi. Bakan Eker, iyi komşuluk ilişkileri ve dostluğun önemli olduğunu, ancak bununla yetinmemek gerektiğini ifade ederek, komşuluk ve dostluğun gelecek için somut projelerle desteklenmesi gerektiğini belirtti.

İran Ticaret Bakanı Mesud Mirkazımi de Türkiye ve İran arasındaki ticaret imkanlarının yüksek olduğunu, bundan azami şekilde yararlanılması gerektiğini söyledi. Türkiye ve İran arasındaki ticaret hacminin 7 milyar dolara yaklaşmasına rağmen düşük olduğunu kaydeden Mirkazımi, iki ülkenin de ithal ettikleri ürünleri birbirinden alabileceklerini, bunun için potansiyelin mevcut olduğunu kaydetti. Mirkazımi, Türkiye'nin ihracatta kota uyguladığına, İran'ın ise böyle bir uygulama yapmadığına işaret ederek, ikili ticaretin geliştirilmesi için kotaların kaldırılması ve tercihli ticaret anlaşmasının imzalanması gerektiğini ifade etti.Bakan Eker'in kimyasal gübre konusundaki önerisine de değinen Mirkazımi, öneriyi olumlu karşıladıklarını, bütün alanlardaki ortak projelere destek vermeye hazır olduklarını bildirdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.